Pl  |  Eng
Festiwalowe Studio Internetowe

Grażyna Karwowska-Winiarek
Wojciech Faruga

Wojciech Faruga

 

 

 

 

Wojciech Faruga

Drodzy Przyjaciele!

Najbardziej interesujące jest to, co powstaje w spotkaniu. Taki właśnie teatr chcemy w tym roku Wam zaproponować, chcemy, abyście taki właśnie festiwal współtworzyli. Największymi gwiazdami Festiwalu KORCZAK są bowiem jego widzowie: dzieci i młodzież. Zapraszamy Was na spotkanie z nowymi tematami, działaniami, pomysłami. Mamy nadzieję, że Festiwal KORCZAK jak zawsze będzie zaskakiwał.

W tym roku głównym ośrodkiem festiwalowych działań będzie Teatr Powszechny. Jednak zaprosimy Was nie tylko na widownię. Uruchomimy wszystkie przestrzenie Teatru Powszechnego, oddamy je dzieciom, by wybudowały świat na wzór swojej wyobraźni, a w ramach festiwalowych happeningów stworzyły zupełnie niekonwencjonalne, społeczne dzieła sztuki.

Na tegorocznej edycji Festiwalu obecna od wielu lat formuła "zjawisk teatralnych" zyskuje nową postać. Zaprosiliśmy zespoły, które skupiają osoby patrzące na świat z odmiennej perspektywy. Oni widzą więcej, inaczej, a nam pozwalają na nowo zrozumieć i uchwycić rzeczywistość. Kontakt z ich niezwykłą obecnością i wrażliwością jest alternatywą dla najciekawszych spektakli teatrów dla dzieci i młodzieży.

W tym roku zaprezentujemy osiem spektakli twórców z Belgii, Chor­wacji, Włoch, Kanady, Niemiec oraz czternaście z Polski. A to jeszcze nie wszystko. Będziemy też badać miejsce, w którym teatr styka się
z historią. Rozpoczęliśmy współpracę z nowymi partnerami, z którymi zaplanowaliśmy dla Was wiele niecodziennych spotkań, a naj­bardziej cieszy nas to, że będziecie współtworzyć z nami kolejny Festiwal
"KORCZAK 2012".

Do zobaczenia!

Grażyna Karwowska-Winiarek, Wojciech Faruga

 

Drodzy Przyjaciele, drodzy Goście!

Dzięki staraniom Rzecznika Praw Dziecka rok 2012 jest rokiem Janusza Korczaka.
To ważne dla naszej, szesnastej już, edycji Festiwalu KORCZAK, ważne dla pamięci i kontynuacji myśli tego niezwykłego Człowieka. To, że Janusz Korczak jest wciąż rosnącym symbolem walki o prawa dziecka, to oczywiste.
To, że Janusz Korczak własną twórczością, własnym życiem i własnym losem dał świadectwo temu, jakie zadania stoją przed dorosłymi i tymi, którzy już wkrótce będą dorośli, to również fakt. Pozostaje jednak pytanie: jak dziś, w świecie nowych mediów, tajemni­czego, wciąż nadciągającego kryzysu, rzeczywistości wielokulturowej i licznych zagrożeń ekologicznych, czytać dzieło Korczaka? Zapewniam Państwa, że bez trudu można znaleźć bardzo aktualne, jakby wczoraj napisane, rady; że "Bankructwo małego Dżeka", powieści o Królu Maciusiu i "Kajtuś czarodziej" nadal warte są przeczytania, a zapiski "Starego Doktora" nadal poruszają i wskazują drogę.
Janusz Korczak, bohater heroiczny, pedagog i myśliciel, swój ostatni marsz do Treblinki rozpoczął wraz ze swoimi wychowankami dokładnie z tego
miejsca, w którym teraz działa Teatr Lalka. Trudno nie myśleć o tym, że tłumy roześmianych i szczęśliwych dzieci idących do teatru są triumfalnym dowodem i świadectwem trwałości Jego poglądów i w jakiś zaczarowany sposób stanowią rewers tego, co wydarzyło się w straszliwym roku 1942. Rok 2014 będzie rokiem specjalnej edycji Festiwalu KORCZAK, rokiem, w którym odbywać się on będzie w połączeniu ze światowym kongresem ASSITEJ. Hasłem zaproponowanym na rok 2014, hasłem wiodącym, ma być slogan "Więcej niż teatr, więcej niż teraz, więcej niż tu".
Możliwość skojarzeń – ogromna.
Już zapraszamy!

Maciej Wojtyszko

 

Drogi nasz Patronie, Januszu Korczaku!

To właśnie Twoje szlachetne życie, poświęcone i oddane dzieciom – poprzez bezpośrednią pracę z najmłodszymi oraz wspaniałą twórczość literacką – stało się w 1994 r. inspiracją do zorganizowania przez polski ASSITEJ
pierwszego Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży
KORCZAK.
Dziękuję Ci, nasz Patronie, że dałeś nam mądry przykład całą swoją pracą, życiem i Wielkim Poświęceniem. Jestem Ci wdzięczna za tę inspirację i za to, że pomogłeś nam dostrzec wartość, jaką jest wychowanie młodego człowieka przez sztukę teatru.
Uważam Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży, którego jesteś Patronem, za bardzo ważny festiwal teatralny dla dzieci i młodzieży.
Bądź zawsze z nami!

Halina MachulskaCopyright 2012 (C) Korczak. Realizacja: MATEO