Pl  |  Eng
Festiwalowe Studio Internetowe

Zdarzenia:

HAPPENINGI

Dzieciom poświęcamy w tym roku cały cykl festiwalowych zdarzeń. Odbywają się na 30 minut przed spektaklami prezentowanymi na Festiwalu KORCZAK. Każde z nich jest zaproszeniem do królestwa najmłodszych, gdzie można stać się Królem Maciusiem I, zostawić ślad swoich rąk w Alei Królów, stworzyć własną gazetę, wybrać się w niezwykłą podróż, przesłać swój uśmiech do rówieśników z całego świata, a także zabrać głos w Pierwszym Dziecięcym Parlamencie.
Na osiem festiwalowych dni dzieci przejmują władzę. Festiwal KORCZAK to czas, gdy skupiamy naszą uwagę na najmłodszych, na ich sposobie postrzegania świata i wrażliwości. Dzieci obejmują rządy, aktywnie kreując swoje własne królestwo – każdego dnia ma powstać swoista rzeźba czy instalacja stworzona rękami wielu działających wspólnie małych widzów. Całość zostanie zaprezentowana w trakcie zamknięcia festiwalu jako siedem skarbów z dziecięcej krainy. 
Cały cykl inspirowany jest słynną powieścią „Król Maciuś I” Janusza Korczaka. Każdego dnia zostanie zaproponowany inny wątek luźno powiązany z losami Maciusia jako władcy.

Autorka: Agata Skwarczyńska

 

Teatralny Plac Zabaw Jana Dormana

I SPEKTAKL
Spektakl inspirowany trzema realizacjami Jana Dormana, wybitnego reżysera i pedagoga teatru. Twórczynie przedstawienia udowadniają, że tematy podejmowane w spektaklach Dormana są nadal ważne dla młodego widza. Pytania o dorastanie, o podążanie za swoimi marzeniami pojawiają się w scenach improwizowanych przez aktorów, którzy wchodzą w interakcje z dziećmi. Istotą spektaklu jest żywioł swobodnej i niczym nieskrępowanej zabawy.
reżyseria / direction: Justyna Sobczyk, dramaturgia / playwriting: Justyna Lipko-Konieczna, scenografia / stage design: Justyna Łagowska
aktorzy / cast: Monika Babula, Natalia Leszczyńska, Iwona Milerska, Jakub Snochowski, Barbara Songin, Wojciech Stachura

spektakl dla dzieci w wieku 6-9 lat

11 i 12.10 | godz. 10:00, 12:00 | Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego
BILETY: 20 zł, REZERWACJA: 22 745 10 31, rezerwacje@instytut-teatralny.pl

II INSTALACJA
Elementy scenografii staną się dla starszego widza obiektami instalacji artystycznej, po której przewodniczką będzie Iwona Dowsilas, córka reżysera. Jej wspomnienia złożą się na elementarz wiedzy o Janie Dormanie, udostępniony zwiedzającym w formie mp3.

11 i 12.10 | godz. 13-16 | Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego
WSTĘP WOLNY

III WARSZTATY dla nauczycieli i instruktorów
11, 12.10 | godz. 16:00 | Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego
WSTĘP WOLNY, ZAPISY: 22 745 10 31, rezerwacje@instytut-teatralny.pl
 

APLIKACJA – Poznaj Warszawę Janusza Korczaka!

W ramach obchodów Roku Janusza Korczaka, Muzeum Historii Żydów Polskich i Dom Spotkań z Historią stworzyły aplikację na smarftony „My Warsaw – Warszawa jest moja”. To nietypowe oprogramowanie, dostępne w języku polskim i angielskim, to kompendium wiedzy na temat Korczaka oraz wirtualny przewodnik po stolicy i gra miejska. Przed oczami uczestników zabawy staje – w formie nagrań, quizów, dostępu do cytatów i fotografii, nieistniejąca już Warszawa. Aplikacja jest darmowa i działa w trybie offline (nie wymaga stałego dostępu do Internetu). Wykorzystuje technologię tzw. rozszerzonej rzeczywistości, która nakłada na siebie dwa obrazy: aktualny, widziany przez kamerę w telefonie, oraz historyczny – wygenerowany przez aplikację. „My Warsaw – Warszawa jest moja” proponuje dwie trasy: dotyczącą dzieciństwa i młodości Korczaka oraz nawiązującą do jego losów wojennych. Trasy zawierają łącznie blisko 50 opisanych szczegółowo punktów i mogą uprzyjemnić nawet do 6 godzin spaceru.
Producenci aplikacji: Muzeum Historii Żydów Polskich (www.jewishmuseum.org.pl), Dom Spotkań z Historią (www.dsh.waw.pl)
Projekt: MOISEUM
Konsultacja: Muzeum Historyczne m. st. Warszawy, Ośrodek Dokumentacji i Badań KORCZAKIANUM
Partner technologiczny: Samsung
Dostęp do aplikacji: http://moiseum.com/mywarsaw/

 

WYSTAWA
Janusz Korczak – król dzieci

W 2012 roku, ogłoszonym Rokiem Janusza Korczaka, mija 70. rocznica śmierci Korczaka w niemieckim obozie zagłady w Treblince oraz 100. rocznica założenia przez niego Domu Sierot dla dzieci żydowskich w Warszawie. Wystawa zatytułowana „Janusz Korczak – król dzieci” przypomina sylwetkę wybitnego Żyda-Polaka (który poczuwał się do podwójnej  przynależności kulturowej i narodowej), lekarza, pisarza, wychowawcy, działacza społecznego i myśliciela. Opowiada o jego pracy w charakterze lekarza wojennego, nowatorskiej myśli pedagogicznej, wykładach w radiu, podróżach i związkach z Warszawą. Prezentuje fotografie, dokumenty, fragmenty pamiętnika i książek.
Wystawa czynna w dniach 6-31 X 2012r.
Instytucją koordynującą działania w Warszawie w ramach Roku Korczakowskiego jest Dom Spotkań z Historią. Pozostali współorganizatorzy wystawy: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, ARTAR Antoni Rodowicz, Muzeum Historyczne m. st. Warszawy.

 

Copyright 2012 (C) Korczak. Realizacja: MATEO