Pl  |  Eng
Festiwalowe Studio Internetowe

Zjawiska teatralne

"Alicja po drugiej stronie lustra" – Teatr "Na kółkach" – Kowalki

www.norew-droga.org
dyrektor / theatre director: Violetta Cielecka
na podstawie powieśc / based on a novel by Lewis Carroll
scenariusz, reżyseria i scenografia / script & direction & set design: Wojciech Węglowski
obsada / cast: Marlena Sikorska, Katarzyna Pauba, Magda Szkałuba, Marek Larkowski, Marcin Pacharzyna, Piotr Pawlik, Mirosław Pilarczyk, Dariusz Dranka, Michał Gajewski, Marcin Dzięcioł, Michał Maciąg

premiera / premiere: 8 VI / Jun 2011

Spektakl Teatru "Na kółkach" to historia Alicji, która udając się w podróż w świat snu, przekracza tajemnicze lustro i trafia do krainy, która do złudzenia przypomina szachownicę. To także opowieść o tym, że w teatrze mogą zdarzać się różne cuda, wystarczy tylko zamknąć oczy i uruchomić wyobraźnię, a fantazja i marzenia dokonają reszty.
Zespół tworzą niepełnosprawni aktorzy działający przy Niepublicznym Ośrodku Edukacyjno-Rehabilitacyjnym w Kowalkach. W ciągu trzech lat wystawili sześć premier. Na swoim koncie mają występy na takich festiwalach jak: Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalkowych w Toruniu, Międzynarodowe Spotkania Teatralne w Elblągu, Międzynarodowy Przegląd Teatrów Wspaniałych w Tczewie oraz Ogólnopolski Bożonarodzeniowy Przegląd Muzyczno-Teatralny "u Avetek" w Warszawie (I miejsce w 2010 r. za "Pierna­towe jasełka"). W roku 2010 otrzymał nagrodę kuratora woje­­­wódz­twa pomorskiego za spektakl "Wariacje hiszpańskie".

Bajki z pudła – Teatr Groteska – Kraków

www.groteska.pl
dyrektor / theatre director: Adolf Weltschek
scenariusz, reżyseria, scenografia i oprawa muzyczna / script: & direction & set design & music setting: Lech Walicki

premiera / premiere: 6 X / Oct 2011

Spektakl przygotowany i zrealizowany przez Teatr Groteska w Areszcie Śledczym Kraków-Podgórze pod kierunkiem aktora Teatru Groteska – Lecha Walickiego.
Projekt ten, który miał na celu przygotowanie spektaklu z udziałem osadzo­nych, jest inicjatywą kapelana więziennego ojca Andrzeja Bawera z zakonu oo. trynitarzy w Krakowie. Efektem prac jest sceniczna adaptacja bajek-przypowieści współczesnego pisarza Brunona Ferrera, bazująca
na różnorodnych technikach lalkowych. Krótkie scenki, zrealizowane za pomocą kukieł i jawajek, wystawione w obudowie telewizora ("pudła"), bawią i uczą. Całość scenografii została wykonana odręcznie przez osadzonych, a kostiumy dla lalek występujących w przedstawieniu zostały uszyte przez kobiety z Aresztu w Nowej Hucie pod okiem fachowców z pracowni artystycznych Teatru Groteska.

Mnemotechniki – Stowarzyszenie Praktyków Kultury – Warszawa

www.praktycy.org
reżyseria / director: Lena Rogowska
prowadzenie warsztatów / workshop moderators: Paulina Paga, Kasia Regulska, Lena Rogowska, Asia Tomiak
oprawa muzyczna / musical setting: Kamil Bielecki, Tomasz Krzyżanowski, Sebastian Tomczyk
efekty dźwiękowe / sound effects: Graża Malinowska
opieka wokalna / vocal supervision: Magda Kowalska, Ewelina Przywara
wizualizacje / visuals: David Sypniewski

premiera / premiere: 26 V / May 2012

"Mnemotechniki" to projekt międzypokoleniowy i międzyśrodowiskowy. Współtworzą go wychowanki zakładu poprawczego, seniorki, dziewczyny ze szkół gimnazjalnych, blokowisk
i młode raperki. Powstał wspólny, multi­medialny, hiphopowy spektakl teatralny.
Punktem wyjścia w budowaniu spektaklu były historie jego uczestniczek. Inicjatorki przedsięwzięcia mówią: "Zajmujemy się pamięcią, przekazywaniem doświadczeń, opowieści, wspomnień. Zależy nam na rozwijaniu języka opowiadania i rozumienia. Chcemy, żeby starsze opowiadały młodszym i żeby mło­d­­sze opowiadały starszym. O prostych sprawach: o tym, kim są, o tym, czego się boją i czego pragną. "Mnemotechniki" to ćwiczenie tych obszarów pamięci, które umykają historiografii. Głosy kobiet, również tych niewygodnych, wykluczanych, przemilczanych – ze względu na pochodzenie społeczne, wiek, status ekonomiczny."
Szczególną grupę w projekcie stanowią byłe i obecne wychowanki zakładu poprawczego
w Falenicy. "Mnemotechniki" to wyjęcie opowieści dziewczyn z zakładu z kontekstu, w jakim są zazwyczaj słyszane i przeinaczane – talk-showów i gazet brukowych. To możliwość opowiedzenia o sobie za pomocą sztuki.


Na huśtawce – PEDAGOGIUM – Wyższa Szkoła Nauk Społecznych – Warszawa

www.pedagogium.pl
dyrektor / theatre director: Mariola Daszkiewicz-Konopczyńska
scenariusz / script: Maria Lewandowska i zespół
reżyseria / director: Mariola Konopczyńska-Daszkiewicz
scenografia / set design: Mariola Konopczyńska-Daszkiewicz i Maria Lewandowska
oprawa muzyczna / musical setting: Stanisław Lewandowski
światło / lighting: Tomasz Siniew

premiera / premiere: 5 VI / Jun 2012

Aktorami i współautorami scenariusza "Na huśtawce" są warszawscy bezdomni. Mimo tego, że często doświadczają wyśmiewania i szykan, są to ludzie, którzy nie zatracili siły, kreatywności, a także poczucia humoru. Przedstawiają świat, w którym żyją – pełen dramatów i absurdów. Opowiadają, czasem na poważnie, czasem dowcipnie, o swoich losach, marzeniach
i tęsknotach. Własnymi słowami mówią o życiu w społeczeństwie, dla którego mogliby nie istnieć. Zmuszają do myślenia.
Tytułowa huśtawka metaforycznie oddziela świat bezdomnych – surowe wnętrze schroniska – od świata "normalnego", reprezentowanego przez widownię. Na huśtawce bujają się bohaterowie sztuki, nieprzerwanie balan­sujący pomiędzy dwiema rzeczywistościami.
Projekt powstał z inicjatywy bezdomnych. Na podstawie obserwacji, doświadczeń i zwierzeń bywalców warszawskich schronisk Maria Lewandowska stworzyła tekst, starając się oddać ducha, treść i język opowieści bezdomnych. Poza opowieściami z życia, bezdomni wnieśli także swoją muzykę, rysunki i zdjęcia. Uczestniczyli w pracy na wszystkich jej etapach – scena­riuszowym, scenograficznym i reżyserskim.


Przygody małego M. – Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru "Arka" – Wrocław

www.teatrarka.pl
dyrektor / theatre director: Renata Jasińska-Nowak
scenariusz / script: Maciej Sosnowski
reżyser / director: Renata Jasińska-Nowak
scenografia / set designer: Elżbieta Roszczak, Maciej Hoffman, Matylda Hoffman
oprawa muzyczna / music: Łukasz Damrych
choreografia / choregraphy: Agata Obłąkowska-Woubishet
opracowanie wokalne / vocal arrangement: Sylwester Różycki
obsada / cast: Beata Lech-Kubańska, Renata Jasińska-Nowak, Agata
Obłąkowska-Woubishet, Agnieszka Frankel, Alexandre Marquezy, Michał Przybysz, Sylwester Różycki, Maciej Sosnowski, Tomasz Żytka, Alicja Idasiak, Teresa Trudzik, Dariusz Bajorczyk, Jan Kot,
Andrzej Kusiak

premiera / premiere: 28 V / May 2011

"Przygody małego M." to komedia stworzona z myślą o najmłodszej widowni. Opowiada o przygodach grupy ludzi wysłanej przez ONZ w kosmos w celu przeprowadzenia tajemniczego eksperymentu. Podczas lotu dochodzi do dziwnego zdarzenia: uczestnicy misji – ludzie dorośli – zamienia­ją się w dzieci.
Głównym bohaterem jest Mikołajek, który pomimo rozmaitych nieporozumień i wzajemnej niechęci uczestników wyprawy, potrafi być sobą, promieniując naturalną, dziecięcą radością. Po niespodziewanej zamianie dorosłych w dzieci bohaterowie zaczynają rozumieć, że można pokonać niesnaski i nienawiść, których źródłem są uprzedzenia. Warunkiem jest wzajemny szacunek dla poglądów drugiego człowieka i dla inności. "Przygody małego M." to sztuka w wykonaniu niepełnosprawnych amatorów i aktorów zawodowych, która walczy ze stereotypami w ludziach i teatrze.


Wielkie i małe – Grupa "Otwarta Scena" przy Teatrze Lalka – Warszawa

reżyseria / director: Roman Holc
współpraca reżyserska i ruch sceniczny / co-direction and stage movement: Katarzyna Uhma
scenografia / set design: Anna Łapińska (ASP / Academy of Fine Arts in Warsaw)
oprawa muzyczna / musical setting: Łukasz Chmiel
dialogi / dialogues: Justyna Ścibor

premiera / premiere: X / Oct 2012

Wielkie, i małe też, mogą być marzenia, sprawy, cele, radości i smutki.
A czy dzieci to osoby wielkie czy małe? Co by się stało, gdyby nastąpiła zamiana ról: dorośli poszli do szkoły, a dzieci zajęły ich miejsca w biurze, na budowie, a nawet na tronie królewskim?
Z tymi pytaniami próbują się zmierzyć twórcy "Wielkich i małych". Na scenie widzowie ujrzą rezultat wspólnej pracy aktorów zawodowych oraz dzieci i młodzieży przebywających w domu dziecka, inspirowany <<Królem Maciusiem>> i <<Kajtusiem czarodziejem>> Janusza Korczaka.Copyright 2012 (C) Korczak. Realizacja: MATEO