Kongres ASSITEJ
Pl  |  Eng
Festiwalowe Studio Internetowe


ZJAWISKA TEATRALNE czyli PROGRAM DODATKOWY

Zjawiska teatralne to program towarzyszący Festiwalowi KORCZAK od wielu lat. Jego głównym zadaniem jest prezentacja niezwykłych wydarzeń teatralnych i parateatralnych, które nie mieszczą się w formule pokazów konkursowych. W jego ramach pokazywane były zarówno spektakle teatrów niezawodowych, jak i innowacyjne projekty twórców profesjonalnych. Od początku istnienia nurtu ważną rolę odgrywa w nim twórczość osób niepełnosprawnych, a także innych grup objętych ryzykiem wykluczenia społecznego. Prezentowane były zatem spektakle skierowane do młodego widza w wykonaniu bezdomnych czy więźniów. W roku 2014, kiedy Specjalna Edycja Festiwalu KORCZAK odbywa się podczas 18. Światowego Kongresu ASSITEJ, idea programu Zjawisk teatralnych uległa pewnym modyfikacjom. Ogromna liczba działań warsztatowych i seminaryjnych towarzysząca tej edycji powoduje, że tym razem Zjawiska są połączone z częścią praktyczną. Istotną cechą programu warsztatowego jest utrzymanie wszelkich działań w bliskim kontakcie z praktyką teatralną, dlatego w większości przypadków warsztat został powiązany ze spektaklem. Takie działanie daje szansę na prezentację pewnej myśli albo metody pracy poprzez ucieleśnienie się w jej praktycznej realizacji. W tym roku po raz pierwszy w ramach Zjawisk teatralnych zostaną zaprezentowane nie tylko polskie, ale i zagraniczne projekty.

    „Ja jestem Ja” – Teatr 21 ( Warszawa)
„Maszyna do opowiadania bajek” – Teatr Pinokio (Łódź)
„Pro An(n)a” Teatr Powszechny - Warszawa
„Teatralny Plac Zabaw Jana Dormana” Instytut Teatralny (Warszawa)
„W szafie trzymam lalkę” / “Tengo una muñeca en el ropero” – Buenos Aires Theatre Group (Argentyna, Buenos Aires)
„Wyprawa po deszcz” – Centrum Nauki Kopernik (Warszawa)
„www.ja.net” - Drama Way Fundacja Edukacji i Kultury (Warszawa) 

„Ja jestem Ja” – Teatr 21 (Warszawa)

www.teatr21.pl

dyrektor teatru: Justyna Sobczyk

na podstawie książki „Das kleine Ich bin Ich” Miry Lobe

reżyseria i scenariusz: Justyna Sobczyk
tłumaczenie: Lilia Mrowińska-Lissewska
scenografia: Agata Skwarczyńska
muzyka: Paweł Andryszczyk
ruch sceniczny: Bożena Gawerska-Panfil
obsada: Grzegorz Brandt, Ania Drózd, Teresa Foks, Maja Kowalczyk, Daniel Krajewki, Anna Łuczak, Aleksander Orliński, Michał Pęszyński, Aleksandra Skotarek, Magdalena Świątkowska, Piotr Swend, Marta Stańczyk

premiera: 21 listopada 2011 r.

Kręcę się w tą
kręcę się w tę
Kręcę się w tą
kręcę się w tę
Kim jestem, bardzo dowiedzieć się chcę. A Ty kim jesteś? My jesteśmy aktorami Teatru 21. Zagramy dla Ciebie spektakl, którego bohaterem jest mały kolorowy zwierz. Co to za zwierzak? Trudno powiedzieć. Jednym przypomina psa, innym zająca. Ktoś twierdzi, że wygląda jak świnka, on sam zaś porównuje się do hipopotama. Można się zakręcić! Zapraszamy Cię na zakręcony spektakl, podczas którego spotkasz kogoś wyjątkowego. Kogoś, kto szukając odpowiedzi na pytanie „kim jestem”, zaczyna wędrować, rozmawiać i… porównywać się do innych. Żeby zobaczyć, co z tego wynikło, musisz przyjść do teatru. Czekamy na Ciebie!

wiek: 4-6 lat
czas trwania: 50 min

 

„Maszyna do opowiadania bajek” – Teatr Pinokio (Łódź)

www.teatrpinokio.pl

dyrektor teatru: Konrad Dworakowski

reżyseria: Michał Malinowski, Przemysław Buksiński, Paweł Romańczuk, Konrad Dworakowski
obsada: Żaneta Małkowska, Łukasz Bzura, Ewa Wróblewska, Danuta Kołaczek, Łukasz Batko

premiera: 24 marca 2013 r.

„Maszyna do opowiadania bajek” to nowatorski projekt będący połączeniem doświadczeń teatru improwizowanego, storytellingu i teatru lalek. Wydarzenie niemające precedensu w polskim teatrze dla dzieci opiera się na założeniu współkreacji i współuczestnictwa widza w procesie tworzenia historii. Dzięki cyklowi warsztatów z mistrzami opowieści, improwizacji teatralnych, improwizacji muzycznych oraz performingu aktorzy Teatru Pinokio przygotują improwizowany spektakl, odbywający się przy udziale publiczności, mającej realny wpływ na przebieg zdarzenia. „Maszyna do opowiadania bajek” jest formą narzędzia do dekonstrukcji i dekompozycji wątków baśniowych, tworzenia nowych i utrwalania oraz przekazywania dawnych. Opowieści improwizowane za jej pomocą opowiadane będą przez aktorów przy udziale muzyki i dźwięków tworzonych na żywo, ilustrowane animowanym przez nich obrazem. Z improwizacji za każdym razem powstaje niepowtarzalny spektakl.

wiek: 4+
czas trwania: 60 min

 

„Pro An(n)a” – Teatr Powszechny (Warszawa)

www.powszechny.com

dyrektor teatru : Krzysztof Rudziński

scenariusz: Marzena Ryłko
reżyseria : Małgorzata Głuchowska
scenografia i kostiumy: Ewa Machnio
obsada: Izabela Gwizdak

premiera: 17 maja 2013 r.

Kiedy jesteś ładna? Kiedy ubierasz się tak jak inni? Kiedy nosisz rozmiar 38? A może to już za dużo?
Sztuka debiutującej autorki mówiąca o braku akceptacji siebie oraz swojego ciała i samonakręcającej się spirali choroby.

Przedstawienie zostało przygotowane w ramach projektu „Teatr w klasie”. Prezentowane spektakle dotyczą problemów i zagadnień społecznych, z którymi młoda widownia spotyka się lub może się spotkać. W drugiej części spotkania moderatorzy ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej prowadzą dyskusję rozwijającą zaprezentowaną tematykę. Nowatorstwo tego podejścia polega na wejściu z młodymi ludźmi w interakcję. Wystawiana sztuka, której bohater należy do tego samego pokolenia co widownia, staje się pretekstem do rozmowy na trudne tematy dotykające młodzież i uwrażliwia ją na palące problemy społeczne. Jednocześnie sam teatr, jako forma artystycznego wyrazu, staje się bliższy i ciekawszy. Warto zaznaczyć, że pomysł bazuje na cieszącym się popularnością niemieckim podejściu do prowadzenia edukacji kulturalnej.

wiek: 14+
czas trwania: 100 min

 

„Teatralny Plac Zabaw Jana Dormana” – Instytut Teatralny (Warszawa)

www.instytut-teatralny.pl

dyrektor: Dorota Buchwald

reżyseria: Justyna Sobczyk

dramaturgia: Justyna Lipko-Konieczna
scenografia i kostiumy: Justyna Łagowska projekt lalki: Katarzyna Proniewska-Mazurek
wykonanie lalki: Rafał Budnik
opracowanie muzyczne: Ania Broda produkcja: Agnieszka Szymańska
aktorzy: Monika Babula, Iwona Milerska, Natalia Leszczyńska, Jakub Snochowski, Barbara Songin, Wojciech Stachura

premiera: 13 października 2012 r.

Jan Dorman, twórca Teatru Dzieci Zagłębia, wielokrotnie podkreślał, że dziecko uczy się i rozwija przez zabawę. „Teatralny Plac Zabaw” to przeznaczona dla dzieci w wieku 6–9 lat instalacja teatralno -edukacyjna, inspirowana twórczością tego pedagoga i reżysera oraz postulowaną przez niego teorią wychowania poprzez teatr. W scenografii nawiązującej do najważniejszych spektakli Jana Dormana aktorzy podejmują działania, do których angażowani są najmłodsi widzowie. Akcja jest skoncentrowana wokół odkrywania możliwości każdego z obiektów, funkcji, które może pełnić we wspólnie stwarzanym świecie. Projekt ma zachęcić dzieci do poznawania teatru poprzez spontaniczną zabawę oraz oswoić je ze specyfiką teatralnej umowności. Spektakl inspirowany jest trzema realizacjami Jana Dormana, wybitnego reżysera i pedagoga teatru. Twórczynie przedstawienia udowadniają, że tematy podejmowane w „Która godzina?”, „Konik” oraz „Kaczka i Hamlet” są nadal ważne. Pytania o dorastanie, podążanie za swoimi marzeniami, sens wywoływania konfliktów pojawiają się w scenach improwizowanych przez trójkę aktorów, którzy wchodzą również w interakcje z dziećmi. Istotą tego spektaklu jest żywioł swobodnej i niczym nieskrępowanej zabawy. Dzięki temu mali widzowie odbierają pierwszą lekcję teatralnej iluzji.

wiek: 6–9 lat
czas trwania: 60 min

 

„W szafie trzymam lalkę”/"Tengo una muñeca en el ropero" – Buenos Aires Theatre Group (Argentyna)

www.upebe.com.ar

dyrektor teatru: Carlos de Urquiza

autorka: María Inés Falconi
reżyseria: Carlos de Urquiza
kierownictwo artystyczne: Endi Ruiz
wideo: Julián Carschenboim, Santiago Squadroni
zdjęcia: Antu Martín
obsada: Julián Sierra
premiera: maj 2012 r.

Julián musi opróżnić swoją szafę, w której jako dziecko chował bardziej lub mniej cenne skarby. Wiele spośród nich wciąż tu jest: piłka, kosz, T-shirt, komiksy o Batmanie i lalka Barbie, którą kiedyś ukradł siostrze. Zawinięta w sweter, leży na najwyższej półce szafki, tak by nikt jej nie znalazł: zabawa lalkami od zawsze była zakazana. Przedmioty, które znajduje chłopak, przywołują wspomnienia, szczególnie te związane z rodziną i przyjaciółmi. Przypomina sobie, kiedy postanowił zmierzyć się ze swoją homoseksualnością i powiedzieć o tym najbliższym.

W warstwie dramaturgicznej autorka kładzie nacisk nie tyle na odkrycie homoseksualności bohatera, co na sposób, w jaki zwraca się on do osób, które kocha. Rozmowa z przyjacielem przedstawiona jest wręcz niewiarygodnie – aż trudno uwierzyć, że wcielający się w nastolatka Julián Sierra jest na scenie sam. Spektakl mierzy się ze stereotypami, z którymi boryka się nasze społeczeństwo.

wiek: 13+
czas trwania: 60 min

 

„www.ja.net” – Drama Way Fundacja Edukacji i Kultury (Warszawa)

www.fundacja.dramaway.pl

prezes fundacji: Aldona Żejmo-Kudelska

prowadzenie spektaklu: Maria Depta-Jędrzejczak

obsada: Adam Gąsecki, Maria Kwiatek, Damian Kwiatkowski, Sebastian Królikowski, Katarzyna Markowska, Kamila Worobiej

premiera: 8 października 2012

Interaktywny spektakl ukazujący problemy młodej dziewczyny, która zmienia szkołę i musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Przedstawienie stawia pytania dotyczące wartości przyjaźni, funkcjonowania w grupie rówieśniczej, w której przemoc i wykluczenie są zjawiskami powszechnymi.

„www.ja.net” korzysta z metody Teatru Forum – spektakle tego rodzaju dają możliwość „dopisania” dalszego ciągu przedstawienia lub zmiany jego treści poprzez interwencje, które uczestnicy, tzw. widzowie-aktorzy, samodzielnie podejmują na scenie. Spektakle Teatru Forum tworzone są dla określonych grup, tak aby problemy głównego bohatera były tożsame z problemami widzów-aktorów. Celem tej koncepcji jest aktywizacja widowni i szukanie sposobów rozwiązania problemów społecznych.

wiek: 14–18 lat
czas trwania: 120 min

 

„Wyprawa po deszcz” – Centrum Nauki Kopernik (Warszawa)

www.kopernik.org.pl

dyrektor: Robert Firmhofer

reżyseria: Marcin Chydziński
scenografia: Dorota Kulawik, Jan Modzelewski
scenariusz: Małgorzata Karwowska, Błażej Dawidson
obsada: Tomasz Ruszkowski, Urszula Koss, Aleksander Kalinowski

premiera: grudzień 2012

Pochmurny Strażnik Podziemi ukradł chmury i Ziemia wysycha. Dwoje młodych bohaterów – Małgosia i Wiktor – wyruszają więc do kryjówki Pochmurnego Strażnika, aby je odzyskać i sprowadzić deszcz… Oto historia, którą chcemy Wam przedstawić w przedstawieniu teatralnym skierowanym do najmłodszej widowni. Małgosia i Wiktor będą musieli rozwikłać kilka trudnych zagadek. Poradzą sobie z nimi dzięki temu, że interesują się nauką (zwłaszcza chemią i fizyką)…, a także dlatego, że pomogą im najmłodsi widzowie.

wiek: 3–6 lat
czas trwania: 45 min

 

Copyright 2014 (C) Korczak. Realizacja: MATEO