Pl  |  Eng
Festiwalowe Studio Internetowe


Wydarzenia:

FORUM DRAMY ASSITEJ

Polski Ośrodek ASSITEJ był jedną z pierwszych polskich organizacji, które podjęły się badań i propagowania dramy stosowanej. Stało się to w latach 80tych za sprawą wieloletniego prezesa Stowarzyszenia pani Haliny Machulskiej. Drama jest metodą edukacyjną, która  traktuje teatr jako narzędzia w procesie edukacji i rozwoju. Stosowane w przestrzeni szkoły zmienia postrzeganie ucznia jako biernego odbiorcy edukacji i daje mu głos oraz aktywny udział w procesie nauki.  Od 1987 Polski Ośrodek ASSITEJ prowadzi  kursy dramy dla nauczycieli. Kursy są organizowane do dziś, a do końca roku 2015 ukończyło 3000 nauczycieli i pedagogów z całej Polski. W tym roku - na rok przed 30stą rocznicą powołania do życia pierwszego kursu - zrodził się  pomysł skonsolidowania grupy praktyków teatralnych i naukowców zajmujących się dramą a związanychn z Polskim Ośrodekiem ASSITEJ. Ten cel ma realizować powołane do życia Forum Dramy ASSITEJ. Dwa głowne tematy miedzy którymi będzie rozpiety program Forum to: propagowanie i utrwalanie dziedzictwa Haliny Machulskiej oraz stymulowanie rozwoju dramy i szukanie innowacyjnych form pracy dramowej.  W programie Forum znajdą się prezentacje spektakli i projektów dramowych, panele dyskusyjne oraz prezentacja najnowszych światowych prądów w rozwuju metody dramy. 

koordynator projektu: Elżbieta Socha

 

Happeningi

Od wielu lat tradycją Festiwalu KORCZAK są tak zwane „happeningi”, czyli interaktywne zdarzenia teatralne, które odbywają się 20 minut przed każdym spektaklem. Często widywaliśmy grupy, które przyszły do teatru za wcześnie i snuły się bez celu po foyer i korytarzach. Opiekunom trudno było zapanować nad ciekawymi wrażeń wychowankami.
Stąd pomysł, żeby angażować  widzów w działania teatralne i poprzez proste zadania przygotowywać  do udziału w spektaklu teatralnym. 
Dwadzieścia minut przed każdym spektaklem w foyer lub przed teatrem prowadzone będą  działania happeningowe!

 

Konkurs Dormana

Konkurs im. Jana Dormana na produkcję i eksploatację spektakli dla dzieci i/lub młodzieży, prezentowanych w placówkach oświatowych wraz z towarzyszącymi działaniami edukacyjnymi zorganizowany został w 2015 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W jego efekcie powstało 9 spektakli, które zagrano w szkołach i przedszkolach w całej Polsce ponad 300 razy. Patronem Konkursu jest Jan Dorman – wybitny twórca polskiego teatru, reżyser i pedagog, wieloletni dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie.

Podczas tegorocznego festiwalu KORCZAK we współpracy z Instytutem Teatralnym zaprezentujemy trzy spektakle powstałe w ramach Konkursu im. Jana Dormana. Pokazy odbędą się w placówkach oświatowych – przestrzeniach, z myślą o których wyprodukowano przedstawienia.

Słoneczniki

Tradycją naszego Festiwalu - dla uczczenia pamięci Dobrego Doktora - stał się „Marsz ze Złocistym”. Od Teatru Lalka (miejsce dawnego sierocińca) do pomnika Janusza Korczaka w pobliskim parku wędrują dzieci, młodzież, aktorzy, nauczyciele, rodzice, niosąc w rękach duże żółte słoneczniki. Idą gęsiego wzdłuż kolorowych lin, tworząc długi sunący w kierunku pomnika pas złocistych słoneczników, by obsypać nimi Dobrego Doktora. Tym sposobem co roku Janusz Korczak ogłaszany jest honorowym laureatem nagrody „Złocistego”.

Strefa dziecka

Ideą STREFY DZIECKA jest otwarcie przyjaznej przestrzeni dla młodej  i najmłodszej publiczności Festiwalu KORCZAK. Przestrzeni, którą tworzą sami widzowie i wyznaczają zasady jej działania. W ten sposób młodzi uczestnicy festiwalu będą mogli spędzić czas w strefie dziecka i wziąć udział w grach i zabawach organizowanych przez naszych animatorów, m.in. w interaktywnej telewizji, żółtej alei, która powoli staje się znakiem rozpoznawczym festiwalu oraz w nowych zabawach  klockami z gąbki, które bawią i uczą. STREFA DZIECKA zlokalizowana będzie na placu przed wejściem, a także we wnętrzach Teatru Powszechnego im. Z. Hübnera, czyli w miejscu, gdzie będzie mieściło się Centrum tegorocznego Festiwalu „Korczak”.

Szukąjąc Polskiego Szekspira z Ogniskiem „u Machulskich”

koordynator konkursu: Adam Biernacki
dyrektor ogniska:  Anna Kozłowska
autorzy: laureaci konkursu
reżyseria, obsada, inscenizacja: uczestnicy letnich warsztatów teatralnych

Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie, wieńczące współpracę młodych dramatopisarzy, laureatów Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodych Dramaturgów "Szukamy Polskiego Szekspira", oraz młodzieży z Ogniska Teatralnego "U Machulskich". Podczas wielkiego finału Konkursu połączonego z wręczeniem nagród, odbędzie się gala inaugurująca nowy rok pracy w Ognisku. W specjalnym artystycznym programie zaprezentujemy efekty pracy uzyskane podczas letnich warsztatów, czyli mini inscenizacje nagrodzonych w konkursie sztuk najmłodszych autorów w Polsce. Tego nie wolno przegapić!

Zadanie finansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
współorganizowane przez P. O. ASSITEJ i Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego.

 

 

"DO ZOBACZENIA!" widowisko teatralno-muzyczne ZAMYKAJĄCE XX FESTIWAL KORCZAK 2016

Podczas uroczystej gali zamykającej XX Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży „KORCZAK 2016” będzie można podziwiać efekt pracy najmłodszych i tych nieco starszych widzów, którzy wzięli udział w warsztatach festiwalowych i poprzedzających każdy spektakl happeningach. Fragmenty tych działań posłużą za kanwę finałowego teatralno – muzycznego wydarzenia.
Podczas gali nastąpi wręczenie nagród XX edycji  Festiwalu „Korczak”:
Grand Prix – „Złocisty” dla najlepszego spektaklu;
„Kot w worku” – zaproszenie na następny Festiwal kolejnej produkcji nagradzanego zespołu z pominięciem procedury kwalifikacyjnej;
„Ziarenko” nagroda przyznawana przez jurorów-juniorów oraz wyróżnień przyznawanych  przez Polski Ośrodek ASSITEJ.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Copyright 2016 (C) Korczak. Realizacja: MATEO