Pl  |  Eng
Festiwalowe Studio Internetowe


Wydarzenia:

Happeningi

Od wielu lat tradycją Festiwalu KORCZAK są tak zwane „happeningi”, czyli interaktywne zdarzenia teatralne, które odbywają się 20 minut przed każdym spektaklem. Często widywaliśmy grupy, które przyszły do teatru za wcześnie i snuły się bez celu po foyer i korytarzach. Opiekunom trudno było zapanować nad ciekawymi wrażeń wychowankami.
Stąd pomysł, żeby angażować  widzów w działania teatralne i poprzez proste zadania przygotowywać  do udziału w spektaklu teatralnym. 
Dwadzieścia minut przed każdym spektaklem w foyer lub przed teatrem prowadzone będą  działania happeningowe!

 

Jerz Igor- Filmy i Muzyka na żywo

www.facebook.com/JerzIgor

Zapraszamy na niezwykły koncert Jerza Igora połączony z pokazem filmów krótkometrażowych z Festiwalu Filmowego Kino Dzieci. Muzycy zagrają specjalnie na ten cel skomponowaną muzykę, która będzie ilustracją dźwiękową do prezentowanych animacji. W programie filmy: Bardzo mały Lis / Francja, Lokator idealny / USA, O mamie / Rosja, To coś / Niemcy, Nowy gatunek / Czechy, Mały Cousteau / Czechy, Wygląd / Dania.
Jerz Igor to duet piszący i wykonujący piosenki dla dzieci w każdym wieku. Tworzą go multiinstrumentaliści – Jerzy Rogiewicz i Igor Nikiforow. Na żywo Jerza Igora wspomaga kilkuosobowy zespół złożony z najlepszych i najsympatyczniejszych muzyków. Podczas koncertów można rozmawiać i biegać.

W programie filmy:
Bardzo mały Lis, Francja 2015,
Lokator idealny, USA 2015,
O mamie, Rosja 2015,
To coś, Niemcy 2015,
Nowy gatunek, Czechy 2015,
Mały Cousteau, Czechy 2013,
Wygląd, Dania 2014,

Skład muzyczny:
Jerzy Rogiewicz / głos, pianino, syntezatory, instrumenty perkusyjne
Igor Nikiforow /głos, instrumenty perkusyjne, gitary, autoharfa
Piotr Domagalski / bas, głos
Tomasz Dworakowski / puzon, efekty specjalne
Maurycy Idzikowski / trąbka, szejker, klawesyn
Karolina Rec / wiolonczela, głos

 

Słoneczniki

Tradycją naszego Festiwalu - dla uczczenia pamięci Dobrego Doktora - stał się „Marsz ze Złocistym”. Od Teatru Lalka (miejsce dawnego sierocińca) do pomnika Janusza Korczaka w pobliskim parku wędrują dzieci, młodzież, aktorzy, nauczyciele, rodzice, niosąc w rękach duże żółte słoneczniki. Idą gęsiego wzdłuż kolorowych lin, tworząc długi sunący w kierunku pomnika pas złocistych słoneczników, by obsypać nimi Dobrego Doktora. Tym sposobem co roku Janusz Korczak ogłaszany jest honorowym laureatem nagrody „Złocistego”.

Strefa dziecka

Ideą STREFY DZIECKA jest otwarcie przyjaznej przestrzeni dla młodej  i najmłodszej publiczności Festiwalu KORCZAK. Przestrzeni, którą tworzą sami widzowie i wyznaczają zasady jej działania. W ten sposób młodzi uczestnicy festiwalu będą mogli spędzić czas w strefie dziecka i wziąć udział w grach i zabawach organizowanych przez naszych animatorów, m.in. w interaktywnej telewizji, żółtej alei, która powoli staje się znakiem rozpoznawczym festiwalu oraz w nowych zabawach  klockami z gąbki, które bawią i uczą. STREFA DZIECKA zlokalizowana będzie na placu przed wejściem, a także we wnętrzach Teatru Powszechnego im. Z. Hübnera, czyli w miejscu, gdzie będzie mieściło się Centrum tegorocznego Festiwalu „Korczak”.

Uroczyste zamknięcie XXI FESTIWALU KORCZAK 2017

Podczas uroczystej gali zamykającej XXI Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży „KORCZAK 2017” nastąpi wręczenie nagród festiwalowych:
Grand Prix – „Złocisty” dla najlepszego spektaklu;
„Kot w worku” – zaproszenie na następny Festiwal kolejnej produkcji nagradzanego zespołu z pominięciem procedury kwalifikacyjnej;
„Ziarenko” – nagroda przyznawana przez jurorów-juniorów oraz wyróżnień przyznawanych przez Polski Ośrodek ASSITEJ.

Spowiedź motyla

Spowiedź motyla to projekt angażujący w eksperymentalny proces twórczy i w sam spektakl dzieci oraz ich perspektywę widzenia świata. Scenariusz inspirowany twórczością Janusza Korczaka oraz cyklem ilustracji do powieści Henrego Dargera Historia Dziewcząt Vivian, znana również jako Krainy Nierealnego, czyli rzecz o Glandeko-Angeliniańskiej burzy wojennej, spowodowanej buntem zniewolonych dzieci zakłada twórczy i podmiotowy wpływ dzieci na jego ostateczny kształt. Staną się one również równoprawnymi partnerami scenicznymi dla zawodowych aktorów.Te dwa horyzonty Korczaka i Dragera łączy obecność, uczestniczących w procesie twórczym, dzieci.
Spowiedź motyla to pamiętnik prowadzony przez czternastoletniego Janusza Korczaka, zawierający porażająco szczery opis momentu przemiany i wchodzenia w dorosłość. Pokazuje Starego Doktora jako chłopca odkrywającego siebie i swoją budzącą się seksualność, z drugiej zaś strony jako człowieka świadomego kształtującego się w nim systemu wartości. Czternastoletni chłopiec pisze o swoich marzeniach, przyszłej pracy i o dzieciach stojących w obliczu wojny z niezwykłą dojrzałością.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Copyright 2017 (C) Korczak. Realizacja: MATEO