Pl  |  Eng
Festiwalowe Studio Internetowe


Spektakle polskie

   

„Król Maciuś I” Teatr Lalka (Warszawa)
„Kołysanki, mruczanki, lulajki” Teatr Atofri i Jacek Hałas
„Traktat o wykradaniu owoców” Teatr Guliwer (Warszawa)

„Król Maciuś I” Teatr Lalka (Warszawa)

www.teatrlalka.pl

adaptacja, dramaturgia: Martyna Lechman
reżyseria: Daria Kopiec
scenografia: Matylda Kotlińska
muzyka: Adam Świtała
choreografia: Jacek Owczarek
obsada: Rafał Derkacz (gośc.), Beata Duda-Perzyna, Grzegorz Feluś, Aneta Harasimczuk, Wojciech Pałęcki, Olga Ryl-Krystianowska

premiera 14 X 2017
dla widzów od 7 lat
czas trwania spektaklu: 70 min

Jak to się dzieje, że dziecko bywa dojrzalsze i bardziej przenikliwe niż niejeden dorosły? Jak to możliwe, że dorosły okazuje się często bezradny wobec spraw, którym powinien stawić czoła? Baśń o małym chłopcu, który nie miał czasu na zabawę, bo przyszło mu rządzić krajem, Korczak kieruje tyleż do dzieci, co do dorosłych. I traktuje ich z jednakową powagą. Stawia pytania o sprawiedliwość, szczerość i tolerancję wobec drugiego człowieka. Te pytania, przypomniane po latach na scenie, brzmią niezwykle współcześnie.
info – teatr

O spektaklu mówi reżyserka Daria Kopiec: “Kiedy cały świat wydaje się być ułożony w perfekcyjny labirynt nakazów i zakazów, każdemu zaczyna brakować przestrzeni. Świat, w którym nie ma różnic pomiędzy dorosłym a dzieckiem, staje się ponury i bezbarwny. Świat, w którym nie ma czasu na zabawę jest nie do zniesienia. A właśnie w takim świecie przyszło żyć Maciusiowi, jednemu z najmłodszych królów w historii całego świata. Bez rodziców i przyjaciół każdy dzień wygląda tak samo. Nawet królowi trudno znosić samotność. Maciuś zaczyna obserwować otaczający go świat i wyciągać wnioski. Potrzebne są reformy! Świat zostaje wywrócony do góry nogami”.

Daria Kopiec

 

„Kołysanki, mruczanki, lulajki” – koncert. Teatr Atofri i Jacek Hałas

teatratofri.pl

dyrektor: Beata Bąblińska, Monika Kabacińska
obsada: Beata Bąblińska, Monika Kabacińska

dla widzów od 1 roku
czas trwania spektaklu: 55 min.

Kołysankowy koncert to muzyczne spotkanie dla dzieci i ich rodziców. Śpiewane lulajki to staropolskie pieśni z różnych regionów Polski. W nutę kołysankową wplecione są podwórkowe wyliczanki skomponowane przez Jacka Hałasa. Koncert - spektakl, jest wyjątkową okazją do wspólnego muzykowania i tańca. Śpiewają aktorki Teatru Atofri - Beata Bąblińska i Monika Kabacińska wraz z Jackiem Hałasem. Artyści stwarzają niezwykły świat muzycznych opowieści, którym towarzyszą kołysankowe animacje.
Info - teatr

 

„Traktat o wykradaniu owoców” Teatr Guliwer (Warszawa)

teatrguliwer.waw.pl

dyrektor: Mirosław Korzeb
kierownik artystyczny: Robert Jarosz
autor: Marian Pankowski
reżyseria: Robert Jarosz
scenografia: Martyna Dworakowska
pedagog teatru: Justyna Czarnota
konsultacje choreograficzne: Weronika Pelczyńska
obsada: Elżbieta Pejko, Anna Przygoda, Adam Świtała, Honorata Zajączkowska

premiera 2 czerwca 2017
dla widzów od 6 roku
czas trwania spektaklu: 50 min.

Traktat o wykradaniu owoców to zaproszenie widzów do wspólnej wyprawy do sadu na jabłka. Tak, chodźmy na złodziejkę! Nocą, przy słabym blasku księżyca, wdrapiemy się na najwyższe drzewo, by wykraść owoce. Czy uda nam się wrócić na ziemię unikając spotkania z sadownikiem? Przekonajmy się sami!
Info - teatr

Widzowie zostali również zaproszeni do sadu. Starsi mogli wspominać czasy, kiedy kradło się jabłka ale też odczytywać erotyczne podteksty owego „przekradania się do sadu”. Pomysł wydaje się trafny. Realizacja sceniczna tekstu, mimo że silnie erotyczna, nie przekracza granic dobrego smaku i mieści w sobie „podwójność światów”: niewinnego, dziecięcego, spragnionego słodkich owoców i świata dorosłej inicjacji.

„Zmysłowa filozofia Traktat o wykradaniu owoców”, Barbara Kowalewska, „Gazeta Wyborcza”, Poznań

 

 


Copyright 2017 (C) Korczak. Realizacja: MATEO