Pl  |  Eng
Festiwalowe Studio Internetowe


Warsztaty:

   

Kołysanki, mruczani, lulajki
Młodzi krytycy - warsztaty krytyki teatralnej
O czym nie można mówić, o tym można tańczyć
Opowiadania z Doliny Muminków
STORY LAB
Storytelling
SZUKAMY POLSKIEGO SZEKSPIRA
TEATR FORUM

Kołysanki, mruczani, lulajki

Atofri / Poznańska Fundacja Artystyczna / Polska

teatratofri.pl

dyrekcja: Beata Bąblińska, Monika Kabacińska
obsada: Beata Bąblińska, Monika Kabacińska

6-18 miesięcy
czas trwania spektaklu: 50 min

Podczas warsztatów śpiewamy wraz z rodzicami polskie starodawne pieśni do kołyski. Lulajkom towarzyszy muzyka grana na akordeonie, altówce i instrumentach perkusyjnych. Kołysanki przeplatane są opowiadaniami, zabawami ruchowymi i grą na instrumentach. Wspólne muzykowanie to czas zacieśniania niezwykłej więzi między rodzicem a dzieckiem – warsztaty pełne są spokoju, muzyki i wspólnego ruchu.

Z inspiracji wspólnego muzykowania z dziećmi i rodzicami powstała płyta Lulajki – Teatr Atofri i Jacek Hałas.

 

 

Młodzi krytycy - warsztaty krytyki teatralnej

Interesujesz się teatrem? Piszesz lub chcesz zacząć pisać recenzje teatralne? Chcesz dowiedzieć się jak zadebiutować ze swoimi tekstami?
Zapraszamy na dwudniowe warsztaty krytyki teatralnej odbywające się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak 2017, które poprowadzi Michał Centkowski.
Głównym celem warsztatów jest nauka pisania tekstów krytycznych, analiza scenicznych środków wyrazu, a także ćwiczenie umiejętności opisywania przedstawień teatralnych jako tekstów kultury, umieszczonych w szerokim spektrum zjawisk artystycznych.
Zajęcia podzielone są na dwa bloki.
Pierwszy blok (4 godziny), obejmuje ćwiczenia z zakresu kreatywnego pisania. W ramach drugiego bloku (4 godziny) uczestnicy obejrzą jeden ze spektakli konkursowych prezentowanych w ramach festiwalu i w ramach prac warsztatowych przygotują recenzje przedstawienia. Najlepsze z nich zostaną opublikowane w Gazecie Festiwalowej oraz na portalu e-teatr.pl.
Michał Centkowski - dziennikarz kulturalny, recenzent tygodnika „Newsweek Polska”, stały współpracownik Dwutygodnika.com, portalu Onet.pl, Magazynu Kulturalnego „KTW” oraz portalu e-teatr.pl. Członek komisji „Złotych Masek” Województwa Śląskiego. Publikuje także w miesięczniku „Teatr”, „Notatniku Teatralnym” i „artPapierze”. Pisze również o kwestiach związanych z polityką kulturalną oraz ustrojem teatru publicznego m.in. finansowaniem instytucji kultury czy też wyborem kadr kierowniczych. Jest redaktorem kilku książek (m.in. "Teatromania. Miasto w teatrze, teatr w mieście").

 

 

O czym nie można mówić, o tym można tańczyć

Projekt skierowany jest do młodzieży. Składa się z cyklu warsztatów, których efektem końcowym ma być spektakl teatru tańca. Włączenie w proces pracy całych rodzin posłuży budowaniu międzypokoleniowego dialogu. Głównym motywem warsztatów będą tematy tabu: w rodzinie, wśród przyjaciół, w szkole. W oparciu o zebrane przez uczestników opowieści z życia wzięte powstanie spektakl teatralny wykorzystujący elementy teatru tańca. Ma powstać teatr podmiotowy, w którym młodzi aktorzy zaprezentują nie tylko zdarzenia, ale także swój do nich komentarz i osąd..

 

 

Opowiadania z Doliny Muminków

Ognisko Teatralne „U Machulskich” (Warszawa, Polska)

teatratofri.pl

dyrekcja: Anna Kozłowska

autor: Tove Jansson

przekład: Irena Szuch-Wyszomirska

reżyseria: młodzież z Ogniska Teatralnego „U Machulskich” pod opieką artystyczną instruktorów: Anna Kozłowska, Adam Biernacki, Sebastian Królikowski
obsada: młodzież z Ogniska Teatralnego „U Machulskich”

premiera lipca 2017
czas trwania spektaklu: 90 min

Opowiadania z Doliny Muminków to doskonała lektura zarówno dla dzieci i dla dorosłych. Magiczny świat Muminków działa na wyobraźnię, a filozofia tych opowiadań pozwala nam skonfrontować się z naszymi ludzkimi problemami i lepiej zrozumieć nasze emocje. Muminki są też wspaniałym materiałem dla teatru. Dlatego na tegorocznych letnich warsztatach młodzież z Ogniska Teatralnego „U Machulskich” pracowała nad przeniesieniem bajkowego świata na deski sceniczne. Zapraszamy na pokaz efektów teatralnego spotkania współczesnych młodych ludzi z barwnymi postaciami z Doliny Muminków.
info – Ognisko „U Machulskich”

 

 

STORY LAB: Dzieci i Kwiaty: 1968/2017

prowadzący: Sebastian Królikowski, Marcin Zbyszyński, Magdalena Mosiewicz

STORY LAB To międzypokoleniowe laboratorium opowieści. Nastolatkowie uczestniczą w zajęciach, które mają ich zapoznać z warsztatem pracy dokumentalisty i technikami zbierania relacji. Potem sami stają się badaczami i zbierają relacje swoich rodziców, sąsiadów, a także zupełnie obcych ludzi. Na podstawie zebranych opowieści tworzą zdarzenie teatralne, które wraz ze specjalnym warsztatem zaprezentowane zostaną ich rówieśnikom - uczniom liceów. Jest to unikatowa forma edukacji rówieśniczej. W pierwszej edycji projektu młodzi ludzie zajmowali się rzeczywistością przełomu, jak paleozoik, odkrywali realia lat 90-tych - czas młodości swoich rodziców. W tym roku cofamy się do lat sześćdziesiątych i będziemy przyglądać się duchowi hipisowskiemu.

 

 

Storytelling

dyrektor teatru i nauczyciel: Mohammad Aghebati
dyrektor artystyczny: Maaa Theater

Naqqāli to najstarsza forma opowiadania i przedstawiania w Iranie, która od stuleci odgrywa ważną rolę w społeczeństwie. Jest widoczna zarówno w sądzie jak i w codziennym życiu. To sztuka oratorska. Wykonawca - Naqqāl opowiada historie wierszem lub prozą czemu towarzyszą gesty, niekiedy też muzyka lub malowane zwoje. Naqqāli można uważać za artystów ale również za zwykłych opowiadaczy, przekazujących legendy i historię z ust do ust. Są mistrzami dzisiejszego storytellingu, charakteryzuje ich wspaniała pamięć, talent oratorski oraz umiejętność improwizowania.
Do niedawna Naqqāli byli uważani za najważniejszych strażników historii ludowych, przekazów folklorystycznych, czy irańskiej muzyki ludowej. Zainteresowanie Naqqāli jednak spadło, gdy w świecie pojawiły się nowe formy rozrywki. Miało to wpływ na zanikanie tej sztuki a tym samym na zmniejszenie się liczby „zawodowych” opowiadaczy. Oba warsztaty zaprojektowane dla około 12 wykonawców/uczestników przybliżą nam Naqqāli i pozwolą zgłębić techniki jednej z najstarszych form sztuki oratorskiej.

 

 

"SZUKAMY POLSKIEGO SZEKSPIRA"

Warsztaty, których ideą i główną zaletą jest możliwość spotkania młodych dramaturgów z profesjonalną, zawodowo związaną z teatrem kadrą. 3-dniowe warsztaty skorelowane z ideami trwającej XVII edycji Konkursu "Szukamy Polskiego Szekspira", stawiają na kreatywną edukację i wymianę pozytywnych doświadczeń w dziedzinie sztuki. Mają one ośmielić młodych ludzi do własnych prób dramaturgicznych pod okiem fachowców i rówieśników. Uczestnicy będą mieli możliwość pochylenia się nad swoimi tekstami pod okiem zawodowych reżyserów i dramaturgów, oraz podjąć pracę zespołową nad zarysem własnego scenariusza.

 

 

TEATR FORUM

prowadzący: Wojciech Faruga, Maria Depta

TEATR FORUM Metoda pracy teatralnej stworzona przez brazylijskiego reżysera Augusto Boala. Teatr Forum w intencji swojego autora powstał, by pokazywać jego uczestnikom jak mogą zmienić świat. Spektakl Teatru Forum daje widzom możliwość zatrzymania przebiegu akcji scenicznej. Widz może powiedzieć “stop” i przerwać scenę, w której bohater - protagonista znajduje się w opresyjnej sytuacji. Widzowie mają możliwość zmiany tej sytuacji poprzez wcielenie się w postać protagonisty. Widz staje się więc aktorem a także pełnoprawnym współtwórcą opowiadanej historii. Teatr Forum jest metodą pracy, również twórców teatralnych, którzy potrafią pracować przy użyciu praktyk interaktywnych, łączących teatr i edukację. W tym roku uczestnicy warsztatów pod okiem wykwalifikowanych prowadzących sami zbiorą historie z życia wzięte i na ich podstawie zrealizują spektakl skierowany do rówieśników. Spektakl podejmie temat narastającej fali przemocy w Polsce, z jaką mamy do czynienia w ostatnich latach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Copyright 2017 (C) Korczak. Realizacja: MATEO