GRETA I OSTATNI WIELORYB

GRETA I OSTATNI WIELORYB

Created by: Aleksandra

30 października 2020

GRETA I OSTATNI WIELORYB

 

Określana jako baśń ekologiczna lub kryminał fantastyczny, „GRETA…” opowiadać będzie  historię tytułowej bohaterki, która zmuszona okolicznościami spróbuje rozwikłać zagadkę zniknięcia mitycznego WIELORYBA. Wraz z przewodnikiem prowadzić będzie widzów poprzez labirynt szkoły – świata – i odkrywać kolejne ofiary bitwy o planetę, o naturę i o przyszłość. Akcja spektaklu będzie miała miejsce w niedalekiej przyszłości, która nacechowana będzie dwojako: świat opowieści będzie realny, przypominający pewien kraj europejski – i jednocześnie fantastyczny, o cechach wręcz postapokaliptycznych.

 

Czy Grecie, wzorowanej na postaci i działalności młodej szwedzkiej aktywistki Grety Thunberg, uda się ocalić ostatniego wieloryba? Twórcy spektaklu nie ukrywają, że bez pomocy młodych widzów, ich zaangażowania, ani zmian światopoglądowych, odpowiedź na to pytanie jest smutna. Pragną tym spektaklem podnieść dyskusję o zagrożeniach, jakie przynosi człowiek swojemu środowisku i ludzkiej odpowiedzialności za te procesy.

 

Teatr Dramatyczny proponuje projekt o sprawczości, o odwadze społecznej, o zabieraniu stanowiska. „GRETA I OSTATNI WIELORYB” chce wydać walkę powszechnemu przekonaniu, głoszącemu, iż „dzieci i ryby głosy nie mają”. Przeciwnie, zespół Szaniawskiego wierzy, że to właśnie dzieci uratują świat…

 

Tekst: Karol Kalinowski „KaeRel”, Dorota Kowalkowska, Maciej Podstawny\
Reżyseria: Maciej Podstawny
Dramaturgia i działania pedagogiczne: Dorota Kowalkowska
Obiekty / przestrzeń: Marta Krześlak
Kostiumy: Paula Grocholska
Muzyka: Jerzy Rogiewicz
Ruch: Dorota Furmaniuk
Konsultacje pedagogiczne: Małgorzata Simm, Maciej Jonek
Superwizja: dr Kamila Kamińska-Sztark
Ewaluacja: Hanna Achremowicz, Agnieszka Janik

Występują: Dorota Furmaniuk, Katarzyna Janek, Joanna Łaganowska, Rafał Kosowski, Ryszard Węgrzyn

 

Spektakl wyprodukowany przez TEATR DRAMATYCZNY IM. JERZEGO SZANIAWSKIEGO W WAŁBRZYCHU

Czas trwania spektaklu: 120 minut
Pokaz online: 18 listopada, godz.11.00
Autor zdjęć: Tobiasz Papuczys

Skip to content