FOCUS to wydarzenie popularyzujące wiedzę o teatrze dla dzieci i młodzieży z wybranego kraju, przybliżające „panoramę” najciekawszych zjawisk i kierunków rozwoju sztuki teatralnej i pedagogiki teatru. Wybrani artyści i artystki z Białorusi opowiedzą o swojej pracy teatralnej w kraju i na emigracji, o tendencjach twórczych w teatrze dla młodej publiczności, zarówno na polu instytucjonalnym, jak i niezależnym, na mapie polityczno-kulturowych przemian.

Kuratorką FOCUS BIAŁORUŚ jest Natallia Lavanava.

Spotkanie: 15 października 2022, godz. 10.00
Miejsce: Instytut Teatralny, Warszawa

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, obowiązują zapisy. (mail: zapisy@korczak-festival.pl) – przy wysyłaniu wiadomości prosimy o wskazanie nazwy wydarzenia, na które się Państwo zapisują, oraz liczby miejsc.

Partnerami Focusu są : Instytut Teatralny, Instytut Ukraiński

 

PLAN WYDARZENIA:

9:00 – 10:00 Rejestracja uczestników

10:00  WPROWADZENIE KURATORSKIE
Natallia Levanava: Panorama teatru dla młodej widowni w Białorusi

11:00 TEATR TWORZONY Z MŁODZIEŻĄ
Hanna Sharko: Teatr dokumentalny dla młodzieży
Andrei Sauczanka: Autorskie techniki teatru improwizacji w pracy z młodzieżą

12:00  PRZERWA KAWOWA

12:30  PROJEKTY TEATRALNE W EDUKACJI
Alena Melchanka: Program „Nauczyciel dla Białorusi” – o najciekawszych projektach teatralnych zrealizowanych w jego ramach
Volha Shynkevich: O projekcie teatru wędrownego zrealizowanego w ramach programu „Nauczyciel dla Białorusi”

13:30 – 14:30 LUNCH

14:30 – 15:30 TEATR WŁĄCZAJĄCY
Leonid Dinershteyn i Iryna Kiseliova: Rodzinny Teatr Inkluzywny „i” jako model integracji społecznej

15:30 – 16:30 TEATR DOŚWIADCZENIA
Alesia i Andrei Bardukhayeu-Arol „Tim Teatr”: Praca nad przedstawieniami dla osób widzących  i niewidzących w Białorusi i na emigracji

PANELISTKI I PANELIŚCI
Hanna Sharko – menadżerka kultury, kuratorka „project.0”.
Andrei Sauczanka  – reżyser teatralny, aktor, pedagog, trener wystąpień publicznych. Były reżyser studenckiego teatru „Na balkonie” przy Białoruskim Uniwersytecie Państwowym (Mińsk).
Alena Melchanka – była kuratorka programu „Nauczyciel dla Białorusi”.
Shynkevich Volha – aktorka, reżyserka, pedagożka teatru, kuratorka projektu „Teatr-autobus” (Soligorsk).
Iryna Kiseliova – kierowniczka artystyczna Teatru “i”, reżyserka, założycielka i dyrektorka MFB „Rodzinny teatr inkluzywny”, pedagożka, autorka metody „włączania etapami” służącego socjalizacji dzieci z autyzmem poprzez zajęcia związane z teatrem.
Leonid Dinershteyn – producent Rodzinnego teatru inkluzywnego “i”.
Andrei Bardukhayeu-Arol – dyrektor i kierownik artystyczny “Tim Teatr”.
Alesia Bardukhayeu-Arol – aktorka i pedagożka teatru Kameralny teatr-studio z Gomela. Doświadczenie pracy ze spektaklami-zanurzeniami, w których osoby niewidzące i osoby widzące są na równych zasadach. Spektakle dla dzieci, dorosłych i całych rodzin. Pierwszy i jedyny teatr w Białorusi, który wystawiał spektakle-zanurzenia.
Natallia Levanava – kuratorka wydarzenia FOCUS BIAŁORUŚ. Aktorka i reżyserka, kuratorka projektów Kazachki Baj! (teatr kameralny dla dzieci) i Diafilm live (interdyscyplinarny projekt teatralny). Pracowała w Centrum Eksperymentalnej Reżyserii przy Białoruskiej Państwowej Akademii Sztuk Pięknych, była założycielką Centrum Projektów Teatralnych Art Kropka, jedną z organizatorek Kazachnego Dżemu, festiwalu teatrów kameralnych dla dzieci (Mińsk, 2015-2018). Reżyserka m.in. spektakli: Genannt Gospodin (16+), Disclosure (16+), Przygody Vity na drodze (3+), Jak niedźwiedź obudził las (3+), Największy strach (4+). Uczestniczka laboratoriów reżyserskich i dramaturgicznych w Białorusi i za granicą. Obecnie interesuje się teatrem dla dzieci w wieku od 0 do 3 lat, a także projektami dokumentalnymi i projektami dla nastolatków.