Festiwal KORCZAK DZISIAJ

19 – 28 października 2023

Rodzinność 

Czym jest rodzinność, jak ma się do rodziny, i dlaczego tak bardzo jest potrzebna? W jaki sposób funkcjonują dzisiejsze rodziny? Co to w ogóle znaczy być rodziną? Czy rodzinę zawsze muszą łączyć więzy krwi?Czy możemy znaleźć odpowiedzi na te pytania w teatrze?

Hasłem przewodnim 27. edycji Festiwalu KORCZAK DZISIAJ jest RODZINNOŚĆ.

„Rodzinność” rozumiana jako troska o relacje i wzrastanie w bezpiecznych wspólnotach. Jako zadanie i wspólna odpowiedzialność za przyszłość młodych i najmłodszych. Po wielu miesiącach strachu powodowanego wojną, a wcześniej pandemią, w obliczu konsekwencji kolejnych wielkich kryzysów (migracyjnego, ekonomicznego, zdrowia psychicznego), dotykających nasze społeczeństwo, chcemy zwrócić uwagę na znaczenie rodziny, budowania relacji i potrzebę wzmacniania więzi społecznych – domowych, międzypokoleniowych, międzykulturowych. Pragniemy wysłać młodej publiczności komunikat “nie jesteś samx”. Dlatego poszukamy tego, co wspólne, nawet jeśli – inne.

Spektakle będą opowiadać o potrzebie relacji, o alternatywnych modelach rodzin, o samotności w rodzinie – ludzkiej, domowej, międzygatunkowej. Przez pryzmat teatru przyjrzymy się także odczuwanej w rodzinach inności – w domu, w grupie, w szkole, w pieczy zastępczej, na podwórku – i zastanowimy się nad takimi fundamentami budowania relacji jak akceptacja, współdziałanie, szanowanie praw i respektowanie granic. 

Program

Podczas 27. edycji będzie można poznać różne rodzaje teatru familijnego – obejrzeć nie tylko spektakle skierowane do dzieci i dorosłych, ale i performanse rodzinne tworzone przez kilka pokoleń występujących na jednej scenie. 

Wśród polskich przedstawień widzowie znajdą zarówno nowe odczytania klasycznych pozycji repertuarowych („Dzieci z Bullerbyn”, „Piotruś Pan”), realizacje popularnej literatury dla dzieci i młodzieży („Pasztety do boju!, „Włosy mamy”), nową dramaturgię (m.in. „Trolle”, „Urodziny w Nigdylandii”, „Głośniej się nie da?”, „Wyspa Jadłonomia”), jak i teatr partycypacyjny młodzieży, która o rzeczywistości chce mówić własnym głosem („2030”).

Wyjątkowo silną częścią tegorocznego Festiwalu są propozycje z nurtu tańca i nowej choreografii dla najmłodszych i bliskich im dorosłych: to „InstynkTY” z Teatru Polskiego Tańca, „Mój ogon i ja” Kolektywu Holobiont oraz „Rośnie i rośnie, i…” – Anny Wańtuch i Centrum Sztuki Dziecka.

O obejrzanych spektaklach porozmawiamy w ramach Klubu Dobrej Rozmowy – cyklu spotkań z elementami warsztatów pedagogiczno-teatralnych skierowanych do widzów i widzek.

Międzynarodowa odsłona Festiwalu w tym roku poświęcona jest CZECHOM, krajowi o bogatej tradycji teatru familijnego, z którego przyjadą dwa przedstawienia: nowocyrkowy „Boom vol. 2” Cirk de Laputyka młodzieży z Pragi i z Kijowa oraz czesko-amerykański spektakl teatru formy z Brna „Szczurołap”. Dopełnieniem prezentacji spektakli będzie panel o czeskim teatrze dla młodej publiczności, zatytułowany  FOCUS: CZECHY.  Kuratorką czeskiego modułu Festiwalu jest Joanna Zdrada. 

Podczas tegorocznej edycji przygotowaliśmy także niespodzianki ze Szwecji: spotkanie z Margaretą Aspan, sztokholmską badaczką dzieciństwa i premierowe czytanie sztuki „Kamień w brzuchu” Rebecci Örtman w reż. Klaudii Hartung-Wójciak. Kuratorką szwedzkich wydarzeń jest Dominika Górecka. 

Festiwal, jak co roku, przyzna trzy nagrody (GRAND PRIX FESTIWALU – NAGRODA IM. JANUSZA KORCZAKA • NAGRODĘ IM. STEFANII WILCZYŃSKIEJ • NAGRODĘ MACHULSKICH) oraz trzy Wyróżnienia. Nagrody zostaną przyznane przez dwa grona jurorskie: JURY MŁODYCH, w skład którego weszły osoby nastoletnie, zainteresowane teatrem, wyłonione w drodze otwartego naboru – Hanna Gołoś, Ewa Kaczyńska, Łucja Lenart, Jan Napiontek, Ewa Winiarska, Tymon Voss oraz JURY DOROSŁYCH, złożone z osób badających, praktykujących i opisujących teatr dla młodej widowni. W tym roku w JURY DOROSŁYCH: Paulina Dobosz (PL/CZE), Piotr Morawski (PL), Karola Štěpánová (CZE). 

Spektakle zaprezentujemy na scenach kilku warszawskich teatrów i instytucji kultury. Budujemy sieć partnerstw, współpracujemy, kolejny rok tworzymy naszą wspólną korczakową rodzinę – nie może Was w niej zabraknąć. 

Do zobaczenia!

Zespół Festiwalu KORCZAK DZISIAJ

Organizator
Projekt współfinansuje m.st. Warszawa
Dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Dofinansowano ze środków Fundacji ORLEN
Partner Strategiczny
Partnerzy Medialni
Partnerzy Festiwalu
Patroni Medialni
Logo e-teatr.pl
Logo ładnebebe.