Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK DZISIAJ został stworzony w 1994 roku przez Halinę Machulską i Macieja Wojtyszko. Od samego początku promował innowacyjne działania na styku edukacji i teatru, wywodzące się z fascynacji myślą autora „Króla Maciusia I”. Teatr stawał się miejscem spotkania i dialogu a partnerstwo, szczerość i szacunek były najważniejszymi wartościami w rozmowie z młodym Widzem.

Festiwal KORCZAK DZISIAJ wraca po raz pierwszy od 1999 roku do swojej pierwotnej nazwy. Poprzednie edycje festiwalu odbywały się w różnych przestrzeniach, przyjmowały różne formy, inaczej rozkładały akcenty w programie.

W tym roku po raz pierwszy większość wydarzeń festiwalowych będzie dostępnych bezpłatnie na żywo na platformie www.korczak-festival.pl oraz na naszym profilu na Facebooku.

W tym roku, szansa zobaczenia przez dzieci spektakli na żywo była minimalna. Teatr przyjdzie więc do nich. Po konsultacji z nauczycielami i Biurem Edukacji proponujemy Festiwal w zupełnie nowej formie. Spektakle grane w siedzibach macierzystych teatrów transmitowane będą na żywo, tak by utrzymać możliwie najbardziej bezpośrednie doświadczenie teatru. Utrzymamy też rozmowy widowni z artystami po spektaklach, z tym że przenosimy je do sieci.

Hasłem tegorocznej edycji jest INTERAKCJA. Tym samym rozpoczynamy 3 letni cykl kolejnych edycji Festiwalu poświęconych ważnym, kobiecym
postaciom polskiej pedagogiki teatru: Halinie Machulskiej, Grażynie Wydrowskiej i Annie Hanowej. Twórczości każdej z nich odpowiada hasło, które będzie motywem przewodnim Festiwali.

Jak co roku zaprezentujemy najważniejsze polskie spektakle teatralne, które walczyć będą w konkursie o nagrody: Grand Prix Festiwalu KORCZAK DZISIAJ, Nagrodę Stefanii Wilczyńskiej i przyznawaną przez młode jury Nagrodę MACHULSKICH. W trakcie tegorocznego wydarzenia będziemy mogli zobaczyć: „To my jesteśmy przyszłością” Teatru Nowego z Krakowa (6 listopada o 11:00), „Morze” Nowego Teatru z Warszawy (8 listopada o 14:00), „Ronja, córka zbójnika” Teatru Powszechnego z Warszawy (11 listopada o 11:00), „Morze ciche” Teatru Nowego z Zabrza (13 listopada o 11:00), „Mur” Teatru Polskiego z Bydgoszczy (16 listopada o 11:00), „Greta i ostatni wieloryb” Teatru Dramatycznego z Wałbrzycha (18 listopada o 11:00). Wszystkie spektakle będę transmitowane na żywo z siedzib swoich teatrów.

JURY DOROSŁE
Aneta Kyzioł
Joanna Rogacka
Michał Centkowski 

 

JURY DZIECIĘCE
Natalia Wanot
Tymon Voss
Kasia Kroszka
Bianka Rucińska 

Ogłoszenie wyników nastąpi 19 listopada o godzinie 13:00.

 

24 Międzynarodowy Festiwal Teatru dla Młodzieźy i Dzieci KORCZAK DZISIAJ
6-18 listopada + 29 listopada.

Teatr do zobaczenia w domu!

Kontakt dla szkół

Sebastian Królikowski

502 833 642

Kontakt dla mediów

Majka Duczyńska

606 232 637