WERDYKT JURY MŁODZIEŻOWEGO

24. FESTIWALU KORCZAK DZISIAJ

Jury Młodzieżowe 24. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK DZISIAJ w składzie: Kasia Kroszka, Bianka Rucińska, Natalia Wanot, Tymon Voss, zadecydowało o przyznaniu następujących wyróżnień:

Wyróżnienie dla spektaklu ”Ronja, córka zbójnika” w reżyserii Anny Ilczuk z Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, który opowiada magiczną i wciągającą historię, poruszając przy tym tematy uprzedzeń i dyskryminacji.

Wyróżnienie dla spektaklu ”Mur” w reżyserii Justyny Sobczyk z Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy, który w przystępny dla młodzieży sposób opowiada o Murze Berlińskim, różnicach kulturowych i zdrowiu psychicznym oraz przyciąga uwagę niestandardową scenografią.

Pragniemy przyznać Nagrodą Machulskich spektaklowi “Morze” w reżyserii Pii Partum z Nowego Teatru Warszawie, za to, że niesie wyjątkowo ważny współcześnie przekaz na temat zanieczyszczania środowiska, a robi to za pomocą pięknych wizualnie i muzycznie środków.

WERDYKT JURY DOROSŁEGO

24. FESTIWALU KORCZAK DZISIAJ

Jury Dorosłe 24. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK DZISIAJ w składzie: Michał Centkowski, Aneta Kyzioł, Joanna Rogacka, po obejrzeniu sześciu konkursowych przedstawień, pragnie podkreślić wysoki poziom tegorocznej edycji festiwalu, także spektakli prezentowanych poza konkursem.

W związku z tym pragniemy zarekomendować do ATESTÓW. ŚWIADECTW WYSOKIEJ JAKOŚCI ARTYSTYCZNEJ PRZYZNAWANYCH PRZEZ POLSKI OŚRODEK ASSITEJ spektakle:

  • „To my jesteśmy przyszłością!”, reż. Jakub Skrzywanek, Teatr Nowy Proxima w Krakowie
  • „Morze”, reż. Pia Partum, Nowy Teatr w Warszawie
  • „Ja jestem pamięcią”, reż. Wojciech Faruga, Gorlickie Centrum Kultury i ASSITEJ Polska
  • „Ronja córka zbójnika”, reż. Anna Ilczuk, Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera  w Warszawie
  • „Morze ciche”, reż. Łukasz Zaleski, Teatr Nowy w Zabrzu
  • „Mur”, reż. Justyna Sobczyk, Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy
  • „Greta i ostatni wieloryb”, reż. Maciej Podstawny, Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu
  • „1970”, opieka reżyserska: Michal Domański, Wojciech Faruga, Dorota Kowalkowska, Krystian Łysoń, Sebastian Królikowski, Sebastian Świąder, Teatr Ochoty w Warszawie i ASSITEJ Polska.

Pragniemy przyznać wyróżnienia spektaklom:

  • „To my jesteśmy przyszłością!” w reżyserii Jakuba Skrzywanka z Teatru Nowego Proxima w Krakowie – za odważny, mocny i świetnie zainscenizowany teatralny głos w obronie prawa do bycia sobą.
  • „Greta i ostatni wieloryb” w reżyserii Macieja Podstawnego z Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu – za intrygujące połączenie przeszłości i teraźniejszości w spektaklu, którego stawką jest przyszłość naszej planety.

Pragniemy przyznać Nagrodę Stefanii Wilczyńskiej spektaklowi „Morze ciche” z Teatru Nowego w Zabrzu w reżyserii Łukasza Zaleskiego – za stworzenie oryginalnego języka artystycznego dla opowiedzenia o potrzebie empatii i o odwadze, dzięki którym możliwe staje się pokonywanie barier.

Pragniemy przyznać Nagrodę Grand Prix Festiwalu KORCZAK DZISIAJ „Ronji córce zbójnika” w reżyserii Anny Ilczuk z Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie – za wykreowanie fascynującego scenicznego świata bliskiego wyobraźni współczesnego dziecka i nasycenie go ważnymi tematami.

NIESPODZIANKA OD ORGANIZATORÓW

24. FESTIWALU KORCZAK DZISIAJ

Tegoroczna edycja Festiwalu KORCZAK DZISIAJ jest wyjątkowa pod wieloma względami. Jednym z powodów tej wyjątkowości jest to, że gala finałowa nie kończy Festiwalu. Mamy dla Państwa bowiem niespodziankę, a właściwie spektakl-niespodziankę, którego streaming będzie można oglądać na naszej stronie internetowej oraz na naszym Facebooku. W zgodzie z ustaleniami z twórcami tego przedstawienia, do momentu uruchomienia transmisji nie możemy podawać żadnych szczegółów tej produkcji. Możemy jedynie nadmienić, że będzie to spektakl zagraniczny, bardziej ze wschodu niż z zachodu, prezentowany z polskimi napisami i przeznaczony dla młodych widzów w wieku 15 +.

 

SPEKTAKL NIESPODZIANKA

29 LISTOPADA 2020 r.

godz. 17:00