JA JESTEM PAMIĘCIĄ

JA JESTEM PAMIĘCIĄ

Created by: Aleksandra

30 października 2020

JA JESTEM PAMIĘCIĄ. KILKA SZKICÓW SCENICZNYCH O ŁEMKACH

Jedna z łemkowskich legend opowiada historię „śpiącego” wojska. Podobno cała armia w pełnym rynsztunku wraz z giermkami i konnicą śpi w podziemiach pod zamkiem na Górze Świętej Jadwigi. Łemkowie będąc jedną z czterech uznanych mniejszości narodowych w Polsce pozostają w ogólnej świadomości ciągle tak samo tajemniczy, jak to uśpione wojsko z legendy. Wiele w tym winy akcji przesiedleńczych, które miały doprowadzić do zatracenia ich tożsamości kulturowej związanej z zamieszkiwanymi przez nich terenami. Spektakl JA JESTEM PAMIĘCIĄ jest wyprawą w głąb ich historii, wyprawą do wnętrza magicznego świata łemkowskich legend i obyczajów, powrotem do czasu, kiedy każda góra i każdy kamień opowiadały swoją historię, a za prawie każdą z tych historii krył się upiór czy duch.

Spektakl powstał na styku działań artystycznych i społecznych, angażujący profesjonalnych twórców teatralnych i społeczność lokalną. W projekcie biorą udział profesjonalni artyści oraz mieszkańcy Gorlic i okolic. Wszyscy razem badali pamięć dotyczącą Łemków. W trakcie wspólnej pracy stworzyli spektakl łączący elementy teatru dramatycznego, teatru tańca i widowiska multimedialnego.

 

Reżyseria, scenariusz  i scenografia: Wojciech Faruga

Muzyka: Steve Nash

Występują: Jakub Kruczek, Krystian Łysoń, Oscar Mafa, Nina Minor, Katarzyna Pawłowska oraz Brewiński Wojciech, Brzozowski Michał, Czarnecka Angelika, Dorosz Urszula, Formańska Marta, Gajzler Wiktoria, Gwoździej Klaudia, Hoffman Diana, Jasińska Julia, Jędraś Mateusz, Koziej Kacper, Kulik Natalia, Kulka Teresa, Lesiuk Jakub, Markowska Zuzanna, Pawlik Monika, Ruben Nikola Emma, Rygielska Patrycja, Szostakow , Gloria, Urzędowska Klaudia, Włodek-Bazewicz Adriana, Woźniak Patrycja, Zajda Natalia

 

GORLICKIE CENTRUM KULTURY I ASSITEJ POLSKA

(spektakl poza głównym konkursem)

Czas trwania spektaklu: 75 minut
Spektakl dla widzów wieku od 15 +

Autorzy zdjęć: Paweł Fiejdasz, Teodor Włosek

Skip to content