MUR

MUR

Created by: Aleksandra

30 października 2020

Video Video Button

MUR

 

Spektakl „Mur” to nie kartka z kalendarza, lekcja historii, czy nawet nie kolejna okoliczność obchodów rocznicy obalenia muru berlińskiego. 

To opowieść tocząca się na tle betonowej konstrukcji, która pewnego dnia rozdzieliła część świata na pół. Jak wygląda życie wokół muru? Jaką energię mur wyzwala w ludziach? Jak wpływa na los pojedynczych osób i jakie uruchamia w nich odruchy?  Czy ślady rozłamu zniknęły, a bliznę po murze można uznać za dowód zamkniętej przeszłości?  W końcu – co prowokuje ludzi, którzy ryzykują swoim życiem, by przedostać się na drugą stronę?

„Mur” w reżyserii Justyny Sobczyk to próba refleksji nad procesami odnalezionymi w prywatnych historiach ludzi, którzy bezpośrednio lub pośrednio dotknęli muru berlińskiego. To również obraz ukazujący świadectwa zarówno odwagi i brawury, jak i zwątpienia i beznadziei, które na zmianę towarzyszyły bohaterom tej opowieści. Mur w tej historii przeobrazi się w scenę dla różnych zachowań, przejmie rolę performera  wpływającego na los jednostki, by na końcu stać się milczącym tłem dla życia realnych osób.

Sztuka powstała na podstawie książki „Mur. 12 kawałków o Berlinie” pod redakcją Agnieszki Wójcińskiej. W tekście zostały wykorzystane improwizacje aktorów i aktorek. 

 

Reżyseria: Justyna Sobczyk

Tekst i dramturgia:  Justyna Lipko-Konieczna

Scenografia i kostiumy: Magdalena Łazarczyk

Wideo: Magdalena Łazarczyk, Łukasz Sosiński

Muzyka: Sebastian Świąder

Choreografia: Filip Szatarski

Reżyseria światła: Aleksander Prowaliński

Graffiti: Stach Szumski

 

Występują: Michalina Rodak, Małgorzata Trofimiuk, Małgorzata Witkowska, Mirosław Guzowski, Damian Kwiatkowski, Michał Surówka

 

Spektakl wyprodukowany prze TEATR POLSKI IM. HIERONIMA KONIECZKI W BYDGOSZCZY
Czas trwania spektaklu: 120 minut
Spektakl dla widzów wieku od 14 lat

Pokaz online: 16 listopada, godz. 11.00

Autorka zdjęć: Natalia Kabanow

Skip to content