FOCUS to cykliczne wydarzenie towarzyszące Festiwalowi KORCZAK DZISIAJ, którego celem jest popularyzacja wiedzy na temat teatru dla dzieci i młodzieży z wybranego kraju.

Tegoroczna edycja ma na celu zarysowanie panoramy czeskiego teatru dla młodej publiczności, z uwzględnieniem najciekawszych zjawisk i kierunków rozwoju sztuki teatralnej dla dzieci i młodzieży w Czechach oraz głównych nurtów czeskiej pedagogiki teatralnej. O swoich doświadczeniach pracy z teatrem tworzonym z dziećmi/młodzieżą, dla dzieci/młodzieży lub z myślą o całych rodzinach, a także o tym, co stanowi główne pola eksploracji czeskiego teatru dla młodego widza opowiedzą nam zaproszeni do FOCUSU artystki i artyści, pedagodzy i pedagożki teatru oraz teoretyczki i teoretycy z Czech.

FOCUS będzie miał formę jednodniowej konferencji z udziałem przedstawicieli różnych nurtów teatru instytucjonalnego i alternatywnego z Czech, którzy wykorzystują w swojej pracy zróżnicowane modele działań teatralnych, animacyjnych, edukacyjnych i włączających. Interesuje nas ewolucja tradycyjnych form czeskiego teatru dla dzieci i młodzieży, jego estetyki i środków wyrazu oraz sposób, w jaki rezonują w czeskim teatrze dla młodego widza współczesne zjawiska społeczne, polityczne i kulturowe.

Kuratorką FOCUS: CZECHY jest Joanna Zdrada
Partner: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie

HARMONOGRAM 

9:00 – 10:00 Rejestracja uczestników
10:00 – 10:15 Joanna Zdrada: Wprowadzenie kuratorskie
10.15 – 11:30 Hana Strejčková: Fizjoart – sztuka teatru fizycznego dla najmłodszych. Na tle panoramy teatru dla dzieci i młodzieży w Czechach. O współczesności i tradycji
11:30 – 12:00 PRZERWA
12:00 – 13:00 Janek Lesák: Nastolatek w teatrze jako współtwórca i widz. O reżyserii spektakli dla młodzieży
13:00 – 14:00 Zuzana Kráľová: ND Young – projekty teatralne dla młodego widza Teatru Narodowego w Pradze i  współczesne trendy w czeskiej pedagogice teatralnej
14:00 – 15:00 PRZERWA
15:00 – 16:00 Rostislav Novák: Pedagogika cyrku. Teatr i cyrk z udziałem dzieci i młodzieży

Joanna Zdrada – reżyserka teatralna, dramaturżka, scenografka, producentka i kuratorka projektów teatralnych. Absolwentka Wydziału Reżyserii Wyższej Szkoły Sztuk Scenicznych w Bratysławie (2010), stypendystka Goldsmiths, University of London. Debiutowała w teatrze A-ha w Bratysławie sztuką „Desdemona” P. Vogel (2007). Wyreżyserowała blisko 30 spektakli w kraju i za granicą. Jest autorką wielu adaptacji scenicznych prozy oraz scenariuszy teatralnych. W swoich działaniach łączy doświadczenia uczestnictwa w polskim życiu teatralnym z funkcjonowaniem w kontekście międzynarodowym. W latach 2021 -2023 pracowała jako etatowa reżyserka teatru Radost w Brnie, gdzie pełni stanowisko dyrektorki programowej Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Formy (Festival Radosti). Jest także członkinią rady programowej międzynarodowego festiwalu Divadelní Svět Brno oraz wiceprzewodniczącą Gildii Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych. Jej prace, wielokrotnie nagradzane, prezentowane były na wielu polskich i międzynarodowych festiwalach. Spektakl teatru telewizji pt. ,,A niech to Gęś kopnie” autorstwa M. Guśniowskiej otrzymał Grand Prix w konkursie Teatroteka Fest 2020. Wyreżyserowany przez nią w teatrze Radost ,,Hamlet on the Road” uzyskał podwójne Grand Prix dorosłego oraz dziecięcego jury na 27. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek ,,Spotkania” w Toruniu w 2021 r., a na festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku w 2022 r. uzyskał dwie nagrody: nagrodę ,,Księga Prospera” Polskiego Towarzystwa Szekspirowskiego oraz nagrodę publiczności.

Hana Strejčková – reżyserka teatralna, dramaturżka, choreografka, performerka, pedagożka teatralna i autorka tekstów. Jest absolwentką Wydziału Teatralnego Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze (DAMU). Studiowała na wydziale teatru fizycznego  i scenografii eksperymentalnej w Międzynarodowej Szkole Teatru Jacques Lecoq w Paryżu. Swoje umiejętności z zakresu pracy z ruchem scenicznym doskonaliła w Wielkiej Brytanii, Rosji oraz we Włoszech. Jest doktorantką i pedagożką na Katedrze Nonwerbalnego Teatru wydziału Tańca i Muzyki Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze. Prowadzi mistrzowskie kursy i warsztaty teatralne w kraju i za granicą. Stała za stworzeniem platformy artystyczno-pedagogicznej FysioART, która angażuje się w działania o charakterze społecznym. W swojej twórczej pracy  wykorzystuje elementy teatru obiektu: maski, przedmioty oraz lalki, zajmuje się również performansem site-specific oraz teatrem reminiscencji. Współpracuje z dziećmi, młodzieżą oraz seniorami. Jako choreografka i reżyserka współpracuje z Reną Milgrom w ramach światowego biennale happeningowego Global Water Dances. Jest członkinią Stowarzyszenia Wykładowców Teatralnych oraz Czeskiej Sekcji ASSITEJ.

Janek Lesák – czeski reżyser i scenarzysta. Wraz z dramaturżką Natálią Preslovą Strýčkovą tworzą artystyczne combo Janek & Natálka (https://youtube.com/@JanekNatalka ) i wspólnie prowadzą Praski Teatr NoD, który zajmuje się współczesnym teatrem autorskim. Artysta przez 9 lat był etatowym reżyserem Małego Teatru przy Teatrze Południowoczeskim w Czeskich Budziejowicach, gdzie systematycznie zajmował się kreacjami dla młodzieży. Współtwórca Menteatrálu – festiwalu teatrów pracujących z osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Jest frontmanem zespołu muzycznego Minikapela, który w Czechach zasłynął z metalu na dziecięcych instrumentach muzycznych. Obecnie przygotowuje spektakl z udziałem nastoletnich aktorów dla Teatru Narodowego w Pradze.

Zuzana Kráľová – pedagożka teatralna, reżyserka, autorka muzyki. Studiowała pedagogikę muzyczno-teatralną na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu im. Konstantina Filozofa w Nitrze na Słowacji. Po ukończeniu studiów przez trzy lata pracowała jako nauczycielka aktorstwa, metodyki i dydaktyki muzycznej sztuki dramatycznej w Prywatnym Konserwatorium im. Dezidera Kardoša w Topoľčanach. Od 2018 roku pracuje jako pedagożka w Teatrze Narodowym w Pradze, gdzie koncentruje się na działaniach edukacyjnych i komunikacji z publicznością. Prowadzi amatorskie zespoły teatralne. Tworzy i wykonuje muzykę autorską. Jest członkinią czeskiego Stowarzyszenia Pedagogów Teatru.

Rostislav Novák – aktor, reżyser, performer, lalkarz, akrobata, nauczyciel, choreograf. Pochodzi z jednej z najstarszych czeskich rodzin lalkarskich – Kopeckich. Jest absolwentem katedry Lalkowego i Alternatywnego Teatru Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze (DAMU). Wraz z tandemem reżyserskim SKUTR (Martin Kukučka, Likáš Trpišovský) założył nowocyrkowy zespół La Putyka. Jest dyrektorem artystycznym przestrzeni Jatka 78 i La Putyki. Współpracuje z wieloma praskimi scenami. W swojej pracy łączy elementy cyrku, teatru i tańca. Za swoje działania w zakresie teatru otrzymał wiele prestiżowych nagród.

Wydarzenie będzie streamowane na VOD Warszawa