Rozmowa MARGARETY ASPÁN Z MARTĄ RAKOCZY i ANNĄ CZERNOW, poświęcona pedagogice ELLEN KEY i JANUSZA KORCZAKA

Ellen Key była szwedzką pisarką, nauczycielką, działaczką ruchu kobiecego, prekursorką nowego wychowania, zmierzającego do odnowy szkoły oraz treści i metod kształcenia i wychowania. Program walki o prawo dzieci do swobodnego rozwoju Ellen Key przedstawiła w książce Stulecie dziecka (1900), która w krótkim czasie została przetłumaczona na wiele języków (w Niemczech do roku 1926 ukazała się aż w dwudziestu sześciu wydaniach), a zawarte w niej idee były wezwaniem do walki o prawa dziecka do szczęśliwego dzieciństwa i pełnego rozwoju. Jej twórczość znał też i cenił wybitny polsko-żydowski pisarz, wychowawca, społecznik i działacz na rzecz praw dziecka Janusz Korczak/Henryk Goldszmit. Do twórczości Ellen Key nawiązywali też inni autorzy, m.in. Astrid Lindgren, która w 1978 roku wygłosiła słynną mowę przeciwko przemocy podczas ceremonii Pokojowej Nagrody Księgarzy Niemieckich „Żadnej przemocy”.

prof. Margareta Aspán: wykładowczyni oraz kierowniczka Centrum Badań nad Kulturą Dziecięcą na Uniwersytecie Sztokholmskim. Jej badania koncentrują się na uczestnictwie dzieci, zarówno formalnym, jak i nieformalnym w środowisku szkolnym i opierają się na społecznych studiach nad dzieciństwem i teoriach etycznych.

dr hab., prof. UW Marta Rakoczy: kulturoznawczyni i filozofka. Pracuje w Instytucie Kultury Polskiej UW oraz w Pracowni Naukowej Korczakianum – Muzeum Warszawy. Zajmuje się antropologią i historią piśmienności, kulturowymi studiami nad dzieciństwem, myślą Janusza Korczaka/Henryka Goldszmita oraz historią polskiej modernizacji międzywojennej. Członkini Interdyscyplinarnego Zespołu Badań nad Dzieciństwem Childhoods UW działającego przy IEiAK UW. Mama Jadzi i Marysi.

dr Anna Czernow: tłumaczka z języka szwedzkiego, literaturoznawczyni, badaczka literatury dla dzieci i młodzieży, autorka wielu artykułów naukowych, publikowanych w tomach zbiorowych i czasopismach branżowych w kraju i za granicą. W latach 2015–2023 była prezeską Polskiej Sekcji IBBY.

Prowadzenie: Dominika Górecka i Dorota Kowalkowska

Rozmowa w języku szwedzkim i polskim (z tłumaczeniem).

Partnerzy: Svenska Institutet, Ambasada Szwecji w Polsce.

Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy pod adresem: zapisy@korczak-festival.pl (w temacie wiadomości prosimy wpisać nazwę wydarzenia)

Wydarzenie będzie streamowane na VOD Warszawa