OBEJRZYJ:

  • 25 listopada, godz. 11:00 – 23:59

  • 26 listopada, godz. 11:00 – 23:59

“Ach, jeżeli przyjdę dać, tak okrutne, moje ostatnie pożegnanie” to spektakl inspirowany “Antygoną” Sofoklesa, powstały na bazie zespołowego researchu i improwizacji.

Wytworzone na czas spektaklu tymczasowe muzeum migrujących obiektów żałobnych stanie się przestrzenią publicznego uprawniania upamiętnień i opłakiwania.

Jak i kogo upamiętniać? Dlaczego warto histeryzować i konspirować? Dlaczego Wenus z Milo jest atrakcyjniejsza bez rąk? Czy Antygona ożywa jako melodramat? Co można znaleźć na zwierzęcych cmentarzach, w lokalnych muzeach, pod bydgoskimi pomnikami i w strofach Sofoklesa? Jak nauczono nas antyku i pożegnań? Po co mistyfikować, wydobywać to, co nieistniejące i analizować „brak”?

Być może w momencie, gdy żałoba w przestrzeni publicznej staje się elementem polityk konserwujących i wykluczających, odzyskiwanie upamiętnień oraz żałoby – nienormatywnej, amoralnej, marginalnej, „słabej”, naruszającej dany porządek społeczny i kulturowy, ma szanse okazać się skuteczną strategią oporu i zmiany.

Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy

Premiera: 11 czerwca 2021 r.
Czas trwania: 60 min
Wiek: 15+

SCENARIUSZ, REŻYSERIA Klaudia Hartung-Wójciak

DRAMATURGIA Iga Gańczarczyk

MUZYKA Piotr Peszat

SCENOGRAFIA Barbara Hanicka

KOSTIUMY Hanka Podraza

REŻYSERIA ŚWIATŁA Jędrzej Jęcikowski

PRZYGOTOWANIE WOKALNE Bartosz Lisik

INSPICJENTKA Hanna Gruszczyńska

KONSULTACJA Klara Momro

Natasza Aleksandrowitch, Katarzyna Pawłowska, Emilia Piech, Małgorzata Witkowska, Paweł L. Gilewski, Marian Jaskulski, Michał Surówka, Hanka Podraza (głos)