Ilustracja spektaklu. Na ciemnogranatowym tle delikatnie napisany jest tytuł spektaklu "Królowa Śniegu". Litery "K" i "S" wyglądają jak zmrożony płatek śniegu.

OBEJRZYJ:

  • 19 listopada, godz. 11:00 – 23:59

  • 20 listopada, godz. 11:00 – 23:59

„Królowa Śniegu” to oparta na baśni Hansa Christiana Andersena historia dziewczynki Gerdy, która – z misją ratunkową – wyrusza w najważniejszą w swoim życiu podróż. Chce odnaleźć i uwolnić swojego przyjaciela Kaja, uwiedzionego przez potężną i tajemniczą Królową Śniegu. Baśń rozgrywa się zarówno w Kopenhadze, tuż przed wybuchem I Wojny Światowej, jak i podczas całego XX w., w miejscach najbardziej fantastycznych i odległych – na dalekiej zmarzniętej północy, tam, gdzie rzeczywistość spotyka się z magią.

Jest to baśń przygodowa, ale również opowieść o dojrzewaniu, poszukiwaniu swojego miejsca i swojego głosu, historia o odwadze, kształtowaniu się tożsamości dziecka, również o upływie czasu i starości, o kobiecości i o nieposkromionej sile natury, nieustannie –  i na szczęście – stawiającej człowiekowi opór. To spektakl o wielkiej wyprawie małej Gerdy, która u kresu swej podróży, kiedy dociera do Kaja, jest już świadomą siebie, silną kobietą.

Ale czy dorośli Kaj i Gerda będą szczęśliwi? Wszak w świecie Andersena i naszym nie ma łatwych rozwiązań, a fragmenty zwierciadła stworzonego przez złośliwego trolla nadal spoczywają jak drzazgi w wielu sercach.

Opowieść adresowana jest do wszystkich młodych widzów od 11. roku życia, ale twórcy – na co dzień kojarzeni z teatrem dla dorosłych – obiecują, że nowoczesny i widowiskowy język opowieści, muzyka Anny Steli i powaga, z jaką traktują nastoletniego widza, gwarantują, że „Królowa Śniegu” uwiedzie również dorosłych widzów i stworzy przestrzeń do rozmowy oraz spotkania na linii dziecko – dorosły, kobieta – mężczyzna, dobro – zło.

KRÓLOWA ŚNIEGU wg Hansa Christiana Andersena

Teatr Nowy w Zabrzu

Premiera: 3 października 2020
Czas trwania: 140 min.
Wiek: 11+

REŻYSERIA I SCENARIUSZ:  Maciej Podstawny

SCENARIUSZ I DRAMATURGIA:  Dorota Kowalkowska

SCENOGRAFIA, KOSTIUMY, PROJEKCJE I ŚWIATŁO: Paula Grocholska i Marta Śniosek-Masacz

MUZYKA  I PRZYGOTOWANIE MUZYCZNE: Anna Stela

RUCH SCENICZNY: Łukasz Zgórka i Dorota Furmaniuk

INSPICJENT/SUFLER: Grażyna Nowosielska

Hanna Boratyńska, Anna Konieczna, Danuta Lewandowska, Kasia Łacisz, Joanna Romaniak, Maciej Kaczor, Jarosław Karpuk, Jakub Piwowarczyk, Krzysztof Urbanowicz, Marian Wiśniewski