OBEJRZYJ:

  • 22 listopada, godz. 11:00 – 23:59

  • 23 listopada, godz. 11:00 – 23:59

Przedstawienie  oparte na książce łodzianki Joanny Fabickiej „Rutka”. Powieść – nagrodzona w 2016 roku nagrodą literacką polskiej sekcji IBBY – w poetycki, surrealny i nie pozbawiony poczucia humoru sposób przybliża dziecięcemu czytelnikowi obraz życia w łódzkim getcie. Spektakl grany był w placówkach edukacyjnych znajdujących się na terenie niegdysiejszego getta, w szkołach mieszczących się w rejonach opisanych przez Joannę Fabicką w książce.

Bohaterką jest współczesna dziewczynka, dziesięcioletnia Zosia, mieszkająca na łódzkich Bałutach. Dziecko spędza wakacje w domu pod opieką ekscentrycznej ciotki Róży i zaczyna poznawać miasto z innej perspektywy, dzięki dziwnej przyjaźni z nową koleżanką, Rutką. Nowa towarzyszka zabaw jest wysłanniczką ze świata, który już nie istnieje – dzięki niej bohaterka a wraz z nią widzowie spektaklu, przeżyją emocjonalną podróż w przeszłość.

Opowieść o przyjaźni Zosi z Rutką zachęca do empatii i przejrzenia się w historii rówieśniczki z innych czasów niczym w lustrze. Przymierzenie się do jej doświadczenia wymusza redefinicję różnych pojęć, choćby takich jak strach czy poczucie osamotnienia.

RUTKA na podstawie książki Joanny Fabickiej

Teatr Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi

Premiera projektowa – szkolna – 27 września 2019 r.

Premiera teatralna: 1 lutego 2020 r.
Czas trwania: 70 minut (bez przerwy)
Wiek: 10+

ADAPTACJA I REŻYSERIA SPEKTAKLU: Karolina Maciejaszek

SCENOGRAFIA: Marika Wojciechowska

MUZYKA: Piotr Klimek

CHOREOGRAFIA: Ewelina Ciszewska

Teresa Kowalik, Katarzyna Pałka, Wojciech Stagenalski, Maciej Kuczyński (muzyk)