Cicho bądź!
Ile razy to słyszałaś, słyszałeś? Jak się czujesz, kiedy cię ktoś ucisza? A przecież tyle ważnych rzeczy dzieje się w hałasie. Głośno wyraża się najważniejsze emocje. Problem polega na tym, że niektórzy uparli się, żeby spędzać życie w ciszy. Albo przynajmniej w ciszy pracować. Rodzice mają w tej dziedzinie największy talent.

A gdyby istniała kraina hałasu? Taka, w której można bezkarnie i nie zwracając uwagi na innych drzeć się wniebogłosy? Wykrzyczeć wszystko, co mamy do wykrzyczenia i tłuc wszystkim o wszystko bez opamiętania? To by było!

GŁOŚNIEJ SIĘ NIE DA? to opowieść o rodzinie: zwyczajnej i niezwyczajnej jednocześnie – jak to rodzina. Mama, artystka rzeźbiarka, nie umie pracować w hałasie. Niestety, jej pracownia ceramiczna znajduje się w domu. Tym samym, w którym mieszka dwójka jej dzieci. A dzieci, cóż, są po prostu dziećmi. Spontanicznie wyrażają emocje, rozmawiają o ważnych rzeczach, zapraszają kolegów na nocowanki… krótko mówiąc, robią hałas. Problem w tym, że mama dostała akurat Duże Zlecenie.

Co ma zrobić trójka dzieci, zmuszonych do przebywania w absolutnej ciszy? Wiadomo: uciec. Bohaterowie niespodziewanie trafiają do krainy, w której hałas jest codziennością i można krzyczeć, ile dusza zapragnie.
Głośniej się nie da? Oczywiście, że się da!

Spektakl powstał na podstawie sztuki napisanej dla Wrocławskiego Teatru Lalek przez Michała Buszewicza –  dramatopisarza i reżysera, nominowanego do ostatnich Paszportów Polityki w kategorii „teatr”. GŁOŚNIEJ SIĘ NIE DA? to pierwszy dramat napisany – i wyreżyserowany – przez Buszewicza z myślą o dziecięcej publiczności. 


KDR: JAK PRZETRWAĆ W RODZINIE, GDZIE KAŻDA OSOBA MA INACZEJ?
24.10, 11.30

Porozmawiamy o trudnym temacie różnych granic i potrzeb. Jak zmieścić wszystkie chęci i niechęci. Jak pozwolić istnieć przeciwieństwom. Jak sprawić by miejsce dla jednej osoby nie zabierało miejsca dla innych. Zapraszamy na rozmowę z elementami ćwiczeń warsztatowych z wymyślania uwzględniającego wszystkich sposobu bycia w rodzinie.

Prowadzenie: Dorota Ogrodzka

GŁOŚNIEJ SIĘ NIE DA?
Produkcja Wrocławskiego Teatru Lalek

Premiera: 3 czerwca 2023 r.
Czas trwania: 80 minut
Wiek: 6-9 lat

Tekst i reżyseria: Michał Buszewicz
Scenografia: Marta Kuliga
Kostiumy: Mikołaj Dziedzic
Muzyka: Aleksandra Gryka
Światło: Klaudyna Schubert
Choreografia: Katarzyna Sikora

  • Kamila Chruściel
  • Marek Koziarczyk
  • Agata Kucińska
  • Grzegorz Mazoń
  • Piotr Starczak

GALERIA: