Czy lubicie dotykać rzeczy, które są miękkie albo gąbczaste? Być może wolicie to co szorstkie, śliskie albo pełne wypustek? Jakie kształty wam się najbardziej podobają? W trakcie wystawy będziecie mogli i mogły poznawać moc zmysłów, dotykać i oglądać materiały tekstylne, obiekty, a także odkrywać różne ścieżki dźwięków. Czeka Was różnorodny Świat zmysłów: kolorów, faktur, świateł i dźwięków. Osobom uczestniczącym w wystawie towarzyszą aktorka Honorata Zajączkowska i aktor Maciej Owczarzak.

Wystawa „Gwiezdne Dzieci” została stworzona w procesie działań warsztatowych wraz z grupą osób neuroróżnorodnych oraz konsultacji z dziećmi i osobami dorosłymi w spektrum autyzmu.

Twórcy o wystawie: 
Kiedy tworzyliśmy tę wystawę, wyobrażaliśmy sobie, że jesteśmy Gwiezdnymi Dziećmi, istotami ekstremalnie wrażliwymi i uważnymi na potrzeby inności. Gwiezdne Dzieci są bardzo ciekawskie, uwielbiają dotykać tego co nas otacza i zastanawiać się jakie stany to w nich wywołuje (przyjemne, czy może wręcz przeciwnie). Bawiąc się zauważyliśmy, że czasami były one podobne, a czasami zupełnie różne. Czy gdyby takie Gwiezdne Dzieci naprawdę odwiedziły Ziemię, to mogłyby nauczyć Ziemian większej empatii i wrażliwości? Czy to miałoby szansę się udać?

Wystawa w działaniu jest realizowana w ramach projektu RówniRóżni.doc, finansowanego ze środków PFRON w ramach programu Kultura Bez Barier.

Pokazom wystawy w dniach 24-26 października towarzyszą krótkie, indywidualne konsultacje i rozmowy z nauczycielami i nauczycielkami – opiekunkami i opiekunami grup oraz konsultacje i dyskusje z odwiedzającymi i działającymi na wystawie grupami dzieci.

https://podcasty.polskieradio.pl/podcast/349fbclid=IwAR2EPdh34G8dGpHZVAB7RKC91UXQhyjvB-yfG6DiD8oWyAr58YSkpGULK3o

Koncepcja i realizacja: kolektyw „Rój” w składzie: Jaśmina Wójcik, Alicja Nauman, Jakub Wróblewski
Muzyka: Antonina Nowacka
Nagranie audio: Krzysztof Sokół
Edukacyjne działania muzyczne: Dawid Wicha
Druki 3D: Tomasz Piotrowski
Asystentka realizacji: Katarzyna Brzozowska
Działania wizualno-sensoryczne: Barbara Winkler
Konsultacje oASD: dzieci z klasy 3 SP z Chocimskiej Szkoły Terapeutycznej (Grażyny 11), Marianna Grabowska, Zoja Wróblewska
Występują: Honorata Zajączkowska, Maciej Owczarzak
Inspicjent: Jacek Poniński
Kuratorka ds. partycypacji: Elżbieta Pejko
Kuratorzy projektu: Robert Drobniuch, Anna Kierkosz
Współkuratorki: Julianna Chrzanowska, Agnieszka Evans